W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O problemach późnej starości na konferencji naukowej

22.09.2021

W środę (22.09) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona osobom starszym pt. Niesamodzielna starość. Wydarzenie zorganizowali: Rządowa Rada Ludnościowa, Wojewoda Podlaski, Główny Urząd Statystyczny oraz Urząd Statystyczny w Białymstoku. Uczestnicy pochylili się nad problemami osób w bardzo podeszłym wieku, które same nie mogą już o siebie zadbać. To temat tym ważniejszy, że już jedna czwarta Polaków przekroczyła 60. rok życia.

Konferencja naukowa pt. Niesamodzielna starość

Uczestników konferencji naukowej "Niesamodzielna starość" przywitał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który na wstępie odczytał również list minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

List M. Maląg

Pomysłodawcą konferencji o problemach późnej starości była Rządowa Rada Ludnościowa. Jej przewodnicząca prof. Józefina Hrynkiewicz podkreśliła, że odpowiedzialność za osoby starsze, które są niesamodzielne, w sposób oczywisty ponosi państwo.

- Co 10 lat, kiedy organizowane są narodowe spisy powszechne, organizujemy kongresy poświęcone demografii. W tym roku pochylamy się nad tematem, który jest najważniejszy - dotyczy osób starszych nie w wieku senioralnym, ale takich, które potrzebują pomocy innych, nie są już samodzielne. Konferencję naukową organizujemy nie bez przyczyny właśnie w Białymstoku, bo to tutejszy Urząd Statystyczny prowadzi badania dotyczące osób powyżej 60. roku życia - mówiła prof. Hrynkiewicz.

Statystykę dotyczącą seniorów w Polsce i w województwie podlaskim przedstawiła dyrektor US w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk, która zwróciła uwagę m.in. na to, że w Podlaskiem najwięcej osób 60+ mieszka w Gminie Orla, a bardzo duży odsetek takich mieszkańców jest w południowo-wschodniej części województwa - powiatach: siemiatyckim, hajnowskim i bielskim. Prognozuje się, że w 2030 roku gminą o największym udziale osób 60+ będą Dubicze Cerkiewe, a w roku 2050 seniorzy będą stanowili ok. 34% Polaków.

O terytorialnym zróżnicowaniu jakości życia osób w późnej starości w województwie podlaskim mówili prof. Małgorzata Halicka i dr Krzysztof Czykier z Uniwersytetu w Białymstoku. Wśród czynników warunkujących poziom życia seniorów wymienili m.in. status materialny, problem zaniedbania przez rodzinę czy wdowieństwo.

Ważnym tematem konferencji był również aspekt medyczny i społeczny pacjenta geriatrycznego. Prof. Barbara Bień z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zwróciła uwagę na to, że w województwie podlaskim brakuje lekarzy geriatrów i placówek geriatrycznych, więc dostęp do opieki dla osób senioralnych jest bardzo mocno utrudniony.

Nie zabrakło również głosu samorządowców - prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz przedstawił wyzwania stojące przed jednostkami samorządu terytorialnego związane z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}