W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 100. rocznicy Bitwy Białostockiej

21.08.2020

W piątek (21.08) przed głównym wejściem do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku pt. "Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920. Kierunek północno-wschodni". Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy białostockiej. Wziął w nim udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, współorganizator uroczystości.

Otwarcie wystawy pt. "Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920. Kierunek północno-wschodni"

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę historycznego triumfu polskich wojsk w wojnie polsko-bolszewickiej. Dzięki tej wiktorii Polacy zażegnali radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią. W zwycięstwie nad Sowietami istotną rolę odegrał również 1. Pułk Piechoty Legionów, który w stoczonej 22 sierpnia bitwie białostockiej rozgromił rosyjską 16. Armię. I batalionowi 1. Pułku dowodził Józef Marjański, postać kluczowa w starciach. Ówczesny kapitan podrywał oddziały do walki ze znacznie liczniejszym przeciwnikiem. Zginął w trakcie walk ulicznych, w miejscu gdzie dzisiaj krzyżuje się ul. Warszawska z ul. Pałacową.

100. rocznica triumfu Polski nad Rosją Radziecką to doskonały moment na godne uczczenie polskich bohaterów i przybliżenie szerszemu gronu odbiorców międzynarodowego znaczenia tego wydarzenia

- pisał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, obejmując wystawę autostrwa Waldemara Tyszuka patronatem honorowym.

W przeddzień 100. rocznicy bitwy białostockiej odbyło się uroczyste otwarcie ww. wystawy. Została ona ustawiona przed głównym wejściem do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Adama Mickiewicza 3 w Białymstoku.

W uroczystości wzięli udział: Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego, Tomasz Madras - wicewojewoda podlaski, płk Pawel Adam Lachowski - dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, przedstawieciele służ mundorowych, Agnieszka Małgorzata Rzeszewska - przedstawicielka NSZZ "Solidarność", Magdalena Dzienis-Todorczuk - z-ca Naczelnika Oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN, Barbara Marcinkowska - dyrektor ds. sprzedaży Poczty Polskiej, Piotr Draus - dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Białymstoku oraz oczywiście autor wystawy Waldemar Tyszuk - pracownik IPN.

Obchodzimy 100-lecie bitwy białostockiej, która została również uhonorowana tablicą na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, co najlepiej świadczy o wadze tego wydarzenia. Wiemy z przekazów historycznych, jakim bohaterstwem wykazali się polscy żołnierze w tych jednodniowych, ale bardzo ważnych i dramatycznych zmaganiach o Białystok. To było dopełnienie działań, które zaowocowały rozbiciem wojsk bolszewickich w ramach polskiego kontruderzenia znad Wieprza. Przywołujemy bohaterów, w szczególności z 1. Pułku Piechoty Legionów, którzy 22 sierpnia 1920 roku walczyli w Białymstoku i walnie przyczynili się do rozbicia zdezorganizowanej 16. Armii sowieckiej

- powiedział w swoim przemówieniu wojewoda podlaski.

Wystawa liczy 14 paneli. Temat wojny polsko-bolszewickiej jest bardzo rozległy, dlatego należało wyselekcjonować wydarzenia przed ich przedstawieniem. Skupiłem się na, tak jak mówi nazwa wystawy na kierunku północno-wschodnim. Wystawa obejmuje tematycznie tereny od ziemi łomżyńskiej aż do Mińska i została przygotowana w ciągu chronologicznym

- opowiadał o wystawie jej autor, Waldemar Tyszuk.

Na piątkowej uroczystości zaprezentowano okolicznościowe znaczki i karty pocztowe przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pocztę Polską, a Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Białymstoku Piotr Draus przekazał wojewodzie, marszałkowi oraz przedstawicielowi IPN banknoty kolekcjonerskie upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}