W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

13.12.2021

Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. Skutkował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. W hołdzie walczącym o wolną Polskę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski złożył kwiaty w miejscach związanych z wydarzeniami sprzed 40 lat. Wziął również udział w wydarzeniach zorganizowanych pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.

Uroczystości związane z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Przyczyną było malejące poparcie dla polityki władz państwa polskiego i rosnąca zależność od Związku Radzieckiego. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do ludzi stawiających opór.

- Bardzo ważne jest, aby wykazywać związek między polską wolnością, którą dzisiaj mamy a tragicznymi wydarzeniami sprzed 40 lat. Szczególnie ważna jest pamięć o wszystkich, którzy byli wierni ideałom "Solidarności". Nie możemy o nich zapominać, tworząc ramy życia w wolnym i niepodległym państwie - mówił wojewoda podlaski, który w asyście służb mundurowych złożył w poniedziałek (13.12) kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Białymstoku - męczennika i ofiary komunizmu oraz pod tablicą memoratywną przy ul. Suraskiej, znajdującą się na budynku Podlaskiego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.

W uroczystościach tych udział wzięli również: wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski, wicestarosta białostocki Roman Czepe, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego – Bogusław Dębski, przedstawiciele rady miasta, białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, opozycjoniści, harcerze i duchowieństwo.

O stanie wojennym w literaturze

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Archiwum Państwowym w Białymstoku odbyła się promocja albumu wydanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku „Podejrzane – czas stanu wojennego oczami białostockich fotografów” i książki „Stan wojenny na Białostocczyźnie w dokumentach archiwalnych” dr. Marka Kietlińskiego. Podczas spotkania, w którym również uczestniczył wojewoda podlaski, dr hab. Piotr Kardela odczytał list Prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego:

586 dni stanu wojennego było dla naszego narodu czasem próby, z której jednak wyszliśmy zwycięsko. Bezinteresowna pomoc świadczona internowanym i ich rodzinom , liczne wydawnictwa drugiego obiegu, wspaniali kapłani odprawiający msze w intencji Ojczyzny, bezkompromisowi działacze podziemnej „Solidarności” i innych organizacji konspiracyjnych oraz miliony rąk wznoszonych w charakterystycznym geście zwycięstwa na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

W intencji Ojczyzny

Wojewoda wziął także udział w mszy świętej pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka w intencji Ojczyzny, odprawionej w poniedziałkowy wieczór w Bazylice Mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku, po której uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, a następnie przemaszerowali pod tablicę Ofiar Stanu Wojennego przy ul. Lipowej, gdzie złożyli kwiaty. W tym miejscu przed laty mieścił się komisariat milicji obywatelskiej, gdzie przetrzymywani byli opozycjoniści.

Zdjęcia (24)

{"register":{"columns":[]}}