W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Pawłami

12.06.2023

11 czerwca 1943 roku żołnierze IV Uderzeniowego Batalionu Kadrowego Armii Krajowej w okolicach miejscowości Pawły (Gmina Zabłudów) podjęli nierówną walkę z przeważającymi liczebnie oddziałami niemieckimi. W potyczce zginęli niemal wszyscy partyzanci oraz kilkudziesięciu żołnierzy formacji niemieckich. W poniedziałek (12.06) odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia, w których wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Obchody 80. rocznicy bitwy pod Pawłami

- Chciałbym podziękować za to, że pamięć o tragicznych wydarzeniach pod Pawłami przechowują okoliczni mieszkańcy, jak i władze samorządowe, a od niedawna także żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej - zwrócił się do uczestników uroczystości wojewoda podlaski.

- Czujemy się dziś dłużnikami żołnierzy IV Uderzeniowego Batalionu Kadrowego, którzy poświęcili życie z miłości do Ojczyzny - dodał.

Uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy pod Pawłami odbyły się przy pomniku Bojowników Walczących o Polskę i Honor Narodu w Pawłach. Rozpoczęła je polowa msza święta. Na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Zabłudowie oraz 1PBOT wzięli w nich udział przedstawiciele instytucji państwowych, władz rządowych i samorządowych oraz mieszkańcy gminy.

- To smutna rocznica. Proszę sobie wyobrazić, jak ci młodzi żołnierze ginąc, myśleli o Polsce. Ten batalion był dobrze przeszkolony i wyposażony, ale musiał stoczyć bardzo ciężką walkę. Żołnierze nie myśleli wtedy o śmierci, ale o tym, jak pokonać najgorszego wroga - mówił mjr Czesław Chociej - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Białystok.

Rys historyczny na temat wydarzeń sprzed 80 lat przedstawił podczas uroczystości Jacek Hryniewicki z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Przybyłe wiosną 1943 r. do województwa podlaskiego Uderzeniowe Bataliony Kadrowe były pierwszymi, które podjęły skuteczną walkę zbrojną z Niemcami i sowiecką partyzantką terroryzującą miejscową ludność. Szlak bojowy UBK prowadził z Warszawy, przez Podlaskie, Prusy Wschodnie, Nowogródczyznę i Wileńszczyznę. Zwieńczeniem czynu zbrojnego formacji był udział w operacji „Ostra Brama”.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}