W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie pomnika poświęconego poległym w bitwie pod Wierzbowem

20.09.2020

7,5 metrowy, prosty, drewniany krzyż stanął w Wierzbowie, aby upamiętnić żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, uczestników Bitwy pod Wierzbowem z 18 września 1945 roku, poległych oraz aresztowanych i zamordowanych przez komunistów. W uroczystości wziął udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Odsłonięcie pomnika poświęconego poległym w bitwie pod Wierzbowem

W niedzielę (20.09) odbyły się uroczystości upamiętniające poległych w Bitwie pod Wierzbowem, zwanej również Bitwą na Cegielni. W miejscu, w którym odbyła się bitwa, stanął pamiątkowy kamień z nazwiskami 10 młodych ludzi, którzy walkę o wolną Polskę prowadzili mimo zakończenia wojny z Niemcami. Najmłodszy z bohaterów miał 16 lat.

Uroczystą mszę świętą, sprawowaną przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego, podczas której poświęcono pomnik, poprzedziły występy artystyczne dzieci i młodzieży z Gminnej Orkiestry Dętej ze Śniadowa, chóru szkolnego ze Szkoły Podstawowej w Szczepankowie i Grupy Chorągwiarskiej z GOK w Śniadowie.

- Los tych żołnierzy pokazuje, że wolność nie jest dana raz na zawsze - mówił w homilii biskup Bronakowski. Przypomniał słowa Marszałka Piłsudskiego: "Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem".

Po zakończonej mszy świętej licznie zebrani goście przeszli pod pomnik, gdzie gospodarz gminy - wójt Rafał Pstrągowski - rozpoczął drugą część uroczystości. W imieniu Społecznego Komitetu Upamiętniającego Bitwę pod Wierzbowem i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych powitał uczestników wydarzenia i podziękował za trud przygotowania tak doniosłej uroczystości. 

- Powinniśmy być dumni ze swoich przodków - mówił Dariusz Syrnicki ze Związku Żołnierzy NSZ Okręg Łomża. - Ktoś, kto mówi inaczej, nie jest przyjacielem Polski - dodawał.

Delegacje gości złożyły wiązanki i zapaliły znicze pod pomnikiem - krzyżem.

źródło: Urząd Gminy Śniadowo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}