W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięto tablice upamiętniające osoby zasłużone w powstanie Opery i Filharmonii Podlaskiej

21.10.2022

W gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) w Białymstoku odsłonięto w piątek tablice upamiętniające osoby zasłużone w powstanie tej instytucji. Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras z tej okazji odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślał zasługi śp. Krzysztofa Putry dla budowy gmachu OiFP. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wicepremier Jacek Sasin, parlamentarzyści oraz władze samorządowe, a także rodzina śp. marszałka Putry, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Odsłonięto tablice upamiętniające osoby zasłużone w powstanie Opery i Filharmonii Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w liście, który odczytał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, że gdy w 2006 r. wmurowano kamień węgielny pod operę podlaską, nie było opery na wschód od Wisły, a opera to ze swej natury synteza sztuk i wszelkich talentów artystycznych, korona kultury. – Jest rzeczą niezaprzeczalną, że taka instytucja w tym mieście i w tym województwie była bardzo potrzebna – napisał premier.

Ten imponujący gmach nigdy by nie powstał, gdyby nie siła i zapał wielu ludzi, których dziś Państwo honorują, podkreślając Ich wkład w jej powstanie. Jest wśród nich śp. Krzysztof Putra, oddany tej ziemi samorządowiec, radny sejmiku województwa podlaskiego i jego przewodniczący, poseł na Sejm X, I oraz VI kadencji, wicemarszałek Sejmu i Senatu. Jego śmierć w katastrofie pod Smoleńskiem pozostaje niewysłowioną stratą dla Polski i całego regionu, któremu z oddanie służył i dla którego uczynił tak wiele. Ta tablica to wyraz Państwa wdzięczności za Jego liczne inicjatywy na rzecz Podlasia, w tym zaangażowanie e budowę gmachu opery, dziś kulturowego centrum północno-wschodniej Polski – napisał w swoim liście premier Mateusz Morawiecki.

Pewnie byśmy zostali zganieni przez ojca, że się dziś tutaj spotkaliśmy, że dziękujemy mu za ten wkład, ponieważ był po prostu osobą bardzo skromną i wolał działać niż się spotykać – mówił syn Krzysztofa Putry, Sebastian. Dziękował za upamiętnienie ojca, który – jak podkreślał – miał ogromny wkład w powstanie budynku opery.

List Jarosława Kaczyńskiego w hołdzie śp. Krzysztofowi Putrze

Obecny na uroczystości wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił, że Podlaskie było bliskie Krzysztofowi Putrze, "człowiekowi, który stąd wyszedł, a jest postacią historyczną polityki ogólnopolskiej".

Wicepremier Jacek Sasin odczytał też list od Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS podkreślił w nim, że dzień 28 września 2012 roku, gdy otwarto nowy gmach opery, był "wielkim, pamiętnym dniem dla osób zasłużonych w powstanie tak potrzebnej instytucji". Napisał, że w dzień odsłonięcia tablic, on szczególnie wspomina Putrę. - Był on wyjątkową postacią białostockiej, podlaskiej i polskiej polityki – podkreślił w liście Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS napisał, że Krzysztof Putra należał do ścisłego grona polityków, którzy "wnieśli znaczący wkład w rozwój województwa podlaskiego". Kaczyński podkreślał jego skromność, życzliwość i sprawiedliwość. – Dla mnie osobiście nade wszystko Krzysztof był przyjacielem, jednym z najbliższych współpracowników i współtowarzyszy naszej politycznej drogi – napisał Jarosław Kaczyński i wspomniał, że najpierw tworzyli wspólnie Porozumienie Centrum, a następnie Prawo i Sprawiedliwość.

Osobistości zasłużone dla budowy OiFP upamiętnione na tablicach

Jedna z odsłoniętych  piątek tablic zawiera nazwiska osób, które 22 kwietnia 2006 roku podpisały akt erekcyjny. To nazwiska ówczesnych: metropolity białostockiego abpa Wojciecha Ziemby, wicemarszałka Senatu Krzysztofa Putry, ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego, prezydenta Białegostoku Ryszarda Tura, wojewody podlaskiego Jana Dobrzyńskiego, ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, marszałka województwa podlaskiego Janusza Krzyżewskiego, przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego Zbigniewa Krzywickiego, dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego a także ordynariusza prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej biskupa Jakuba (także obecnego) i głównego projektanta budynku prof. Marka Budzyńskiego.

Wybitny polityk, wielki patriota, wicemarszałek Sejmu i Senatu. Z pracowitością i oddaniem służył Bogu, ojczyźnie, rodzinie. Skromny człowiek o wielkim sercu. Wielbiciel sztuki. Jego działania przyczyniły się do powstania gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zginął w katastrofie w Smoleńsku – głosi napis na tablicy poświęconej Krzysztofowi Putrze (1957-2010).

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w pigułce

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki jest obecnie największą instytucją artystyczną na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejszym centrum życia kulturalnego w tej części Europy. Obowiązki dyrektora instytucji pełni prof. Bożena Violetta Bielecka.

OiFP w Białymstoku została otwarta 28 września 2012 roku. W tym roku mija 10 lat od jej otwarcia. Budowa była współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Kosztowała ponad 220 mln zł.

Materiały

Uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających osoby zasłużone dla powstania Opery i Filharmonii Podlaskiej
List premiera Mateusza Morawieckiego.pdf 0.40MB

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}