W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odznaczenia dla członków Koła Terenowego WIiR w Sokołach

24.06.2021

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości wojewoda podlaski odznaczył w czwartek (24.06) troje działaczy Koła Terenowego białostockiego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Sokołach: Henryka Jurczaka, Wiesława Januszkiewicza i Halinę Łupińską. W imieniu dwojga ostatnich wyróżnionych medale odebrał Bogusław Łupiński.

Odznaczenia dla członków Koła Terenowego WIiR w Sokołach

O przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodłegłości wnioskował wojewoda podlaski z inicjatywy Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku za zasługi dla Niepodległej.

Odznaczona Halina Łupińska pochodzi z rodziny o wartościach patriotycznych - jej dziadek Stanisław brał udział w wojnie z Bolszewikami w 1920 roku oraz w wojnie obronnej 1939 roku i razem z jej ojcem służyli w Armii Krajowej. Pani Halina podtrzymała rodzinną tradycję walki o niepodległą Polskę. Od 1981 roku działała w "Solidarności", w czasie stanu wojennego zajmowała się produkcją ulotek, kolportażem prasy podziemnej. Posiada status działacza opozycji antykomunistycznej, jest członkiem Klubu WIiR w Białymstoku.

Henryk Jurczak w 1980 roku był organizatorem powstania komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" i jej przewodniczącym w Zakładach Piwowarskich w Białymstoku, w których wówczas pracował. Podczas stanu wojennego prowadził działalność w podziemnych strukturach "S" - kolportował ulotki, rowieszał nocą plakaty, rozprowadzał książki drukowane w podziemiu. Brał udział w konspiracyjnych spotkaniach z rolnikami.Od 1982 roku uczestniczył w mszach za Ojczyznę sprawowanych przez ks. Jerzego Popiełuszkę i ks. Stanisława Suchowolca. Brał udział w demonstracjach przeciwko komunistycznemu systemowi. Był zatrzymywany przez SB i przesłuchiwany. W latach 90. był członkiem Ruchu Odbudowy Polski Jana Olszewskiego. W 2003 roku należał do Ruchu Katolicko-Narodowego i był jego pełnomocnikiem w powiecie białostockim. Posiada status działacza opozycji antykomunistycznej.

Wiesław Januszkiewicz jako rolnik wstąpił do NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. W czasie stanu wojennego rozwoził żywność rodzinom osób internowanych. Zajmował się kolportażem ulotek. Brał udział w centralnych dożynkach rolników "S" w Częstochowie, gdzie został sfotografowany przez funkcjonariuszy SB. Krótko potem był przesłuchiwany w KW MO w Białymstoku. Uczestniczył w rekolekcjach wielkopostnych w Czernej, koło Krakowa. Po ich zakończeniu został zatrzymany i wylegitymowany przez SB z Krakowa. Od tej pory był kilkukrotnie wzywany na przesłuchania, w jego domu przeprowadzano rewizje.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}