W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolska konferencja naukowa „Kościół rzymskokatolicki wobec powstania i działalności NSZZ »Solidarność«”

29.08.2020

W ramach obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku oraz Region Podlaski NSZZ „Solidarność” zorganizowali ogólnopolską konferencję naukową, która odbyła się w sobotę (29.08) w Białymstoku. Wziął w niej udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Konferencja pt. "Kościół rzymskokatolicki wobec powstania i działalności NSZZ "Solidarność"

Konferencja rozpoczęła się przywitaniem gości przez dr hab. Krzysztofa Sychowicza – naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Białystok. Wśród gości byli m.in. minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dowódca 18. Pułku Rozpoznawczego płk Paweł Lachowski.

W pierwszym panelu konferencji zaprezentowano rolę oraz wpływ Kościoła na działalność „Solidarności". Kolejnym punktem programu było wręczenie lokalnym działaczom „S” Honorowych Odznak „SEMPER FIDELIS”, którego dokonał przedstawiciel Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”.

Magdalena Dzienis-Todorczuk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Białystok zaprezentowała szereg inicjatyw oraz materiałów edukacyjnych, które zostały przygotowane z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Oprócz wystaw, które stały w trzech miastach województwa podlaskiego, w Białymstoku pojawiły się także banery oraz spoty związane z tą rocznicą. Uczestnikom rozdano także foldery z pendrive'ami – kluczami do historii, które zawierały m.in. fragmenty wspomnień uczestników tamtych wydarzeń.

Całość zamknął drugi panel naukowy, w którym zaprezentowano m.in. sylwetki księży związanych z działalnością NSZZ „Solidarność”, działających zarówno w regionie białostockim, ale także w Suwałkach czy też diecezji warmińskiej.

Fala strajków, która w sierpniu 1980 r. przetoczyła się przez całą Polskę, przerodziła się w masowy społeczno-niepodległościowy ruch, na bazie którego powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Niezwykle istotną rolę w jego rozwoju pełnił Kościół katolicki. Nieprzychylna reakcja władz sprawiła, że uczestnicy tamtych wydarzeń nierzadko szukali wsparcia w religii i u samych duchownych, a krzyż stał się symbolem walki o godne życie i sprzeciwem wobec systemu komunistycznego.

źródło: Oddział IPN w Białymstoku

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}