Orlen Wyścig Narodów. Dwudniowe zmagania w Podlaskiem

09.09.2022

W piątek i sobotę (9-10.09) ulicami województwa podlaskiego ścigało się ponad 80 kolarzy z 10 krajów - trwał Orlen Wyścig Narodów. Wystąpili w nim młodzieżowcy, czyli zawodnicy do lat 23. Najlepszy okazał się Duńczyk Morten Nortoft, ale z dobrej strony zaprezentowali się również Polacy. Pierwszego dnia zmagań kolarze wyruszyli z Supraśla, a w inauguracji zawodów wzięli udział wicewojewodowie: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska.

Na starcie w Supraślu obecny był organizator ORLEN Wyścigu Narodów - Czesław Lang - kolarz światowej sławy, który po zakończeniu kariery sportowej, zajął się organizacją największych imprez kolarskich w Polsce - m.in. Tour de Pologne. Wicewojewodowie podlascy pogratulowali mu przedsięwzięcia, które promuje nie tylko kolarstwo, ale również województwo podlaskie.

Podczas dwudniowej rywalizacji kolarze mieli do pokonania w sumie 291 kilometrów. Trasa 1. etapu wiodła z Supraśla do Białegostoku. Etap 2. rozpoczął się w Białymstoku, a zakończył w Augustowie. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej wyścigu został Duńczyk Morten Nortoft, który po zwycięstwie 1. etapu utrzymał się na pozycji lidera.

Najlepszą drużyną ORLEN Wyścigu Narodów okazała się Dania, której trzech reprezentantów ukończyło wyścig w najlepszej dziesiątce. Drugim zespołem były Niemcy ze stratą 02:01 minut, a podium uzupełniła reprezentacja Polski, ze stratą 05:12 do Duńczyków.

Cykl Nations Cup U23, którego finałem był właśnie ORLEN Wyścig Narodów, wygrali Belgowie.