W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięci Zesłańców Sybiru

12.02.2023

Mszą w intencji zesłańców i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru w Podgórzu koło Łomży upamiętniono 83. rocznicę pierwszej masowej wywózki na Sybir. W uroczystościach wzięli udział Sybiracy, samorządowcy, parlamentarzyści i mieszkańcy - wśród nich wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W Podgórzu uczczono pamięć zesłańców Sybiru

Po mszy w kościele pw. św. Antoniego z Padwy uczestnicy w towarzystwie pocztów sztandarowych przeszli pod pomnik Pamięci Ofiar Sybiru, ustawiony przed wejściem do Centrum Kultury Gminy Łomża.

Wokół niego pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru z Białegostoku umiejscowili przedmioty, które Sybiracy zabrali ze sobą tj.: łyżwy, buty, starodawne żelazko, walizki, maskotki i inne rekwizyty, przy których ustawiono tabliczki z imieniem i wiekiem. Białe tło oznaczało, że osoba przeżyła zsyłkę na Sybir, czarne - śmierć. To niewielki ułamek z ponad 200 eksponatów, tworzących muzealną instalację. 

Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir odbyła się 10 lutego 1940 roku. Następne trzy akcje deportacyjne rozpoczęły się kolejno: 13 kwietnia 1940 roku, 29 czerwca 1940 roku, 20 czerwca 1941 roku.

- Z terenu dzisiejszej gminy Łomża wywieziono 845 osób, czyli ok. 15 % ludności zostało wywiezionych. Z Podgórza wywieziono 180 osób. Z każdego z tych domów, które tutaj były, ktoś został wywieziony. Całe rodziny, niewinne... Za to, że byli Polakami - powiedział Piotr Kłys, wójt gminy Łomża.

Wszystkim zesłabym na "nieludzką ziemię" hołd oddali pod pomnikiem w Podgórzu: sybiracy, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski, poseł Stefan Krajewski, senator Marek Komorowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski i wójt Gminy Łomża Piotr Kłys z delegacją Rady Gminy. Znicze ustawiły służby mundurowe, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu, przedstawiciele Muzeum Pamięci Sybiru oraz strażacy OSP z Podgórza.

Zachować pamięć

Kolejnym elementem rocznicowych uroczystości była konferencja pt. „Pamięci Zesłańców Sybiru” zorganizowana przez Centrum Kultury Gminy Łomża. O tragicznych losach Polaków wywiezionych na nieludzką ziemię mówili ostatni już żyjący Sybiracy i historycy z Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Pamięci Sybiru z Białegostoku.

- My - ostatni Sybiracy - musimy pamiętać, dopóki trwamy na posterunku to staramy się tę pamięć przechować młodym ludziom i przekazać swoje doświadczenia następnym pokoleniom – mówiła prezes Związku Sybiraków Danuta Pieńkowska-Wolfart. - W obliczu tego co się dzieje za wschodnią granicą, temat się staje jak najbardziej aktualny. Znowu mamy do czynienia z masowymi ewakuacjami ludności, wywożeniem dzieci, cierpieniem niewinnych ludzi – tłumaczyła prezes podczas uroczystości w sali Centrum Kultury Gminy Łomża.

Na podst. Gmina Łomża

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}