W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Piątnica uczciła pamięć bohaterów wojny polsko-bolszewickiej

02.08.2020

Na pięć dni, na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku, został zatrzymany nad Narwią marsz wojsk bolszewickich. W stulecie tych wydarzeń odbyły się w Piątnicy i Drozdowie uroczystości, w których wziął udział wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński.

Obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej w Piątnicy

Uroczystości w Piątnicy rozpoczęły się w niedzielę (2.08) na miejscowym cmentarzu od złożenia kwiatów na grobach, w których spoczywają żołnierze generała Józefa Hallera: Andrzej Rybicki i Franciszek Grzanko, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Następnie uczestnicy obchodów zgromadzili się na wspólnej mszy świętej, którą koncelebrował kardynał Gerhard Ludwig Müller w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Tam odsłonięto również tablicę pamiątkową.

Centralnym punktem było złożenie hołdu żołnierzom 33. pułku piechoty i otwarcie plenerowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej o wojnie 1920 roku. Rocznicowym obchodom towarzyszyła także ogólnopolska konferencja naukowa „O Niepodległą – Kierunek Północno-Wschodni – 1920”, zorganizowana w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie.

W dniach 28.07 – 02.08.1920 r. na piątnickich fortach rozegrała się dramatyczna bitwa oddziałów polskich z Armią Czerwoną. Batalion 33. Pułku Piechoty pod dowództwem kpt Mariana Raganowicza, wzmocniony przez 101. Pułk Piechoty pod dowództwem ppłk Andrzeja Kopy, wspierany przez bohaterską ludność cywilną, wytrwale odpierał atak 12. sowieckiej dywizji, co pozwoliło dowódcom polskim na przygotowanie obrony Warszawy, która zaważyła na losach wojny i przeszła do historii określana mianem „Cudu nad Wisłą”.

Postawa mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej zasługuje na najwyższe uznanie i upamiętnienie przez współczesnych. Dzięki ich odwadze i męstwu został powstrzymany dynamiczny pochód bolszewików na zachód Europy i ekspansja ideologii komunistycznej, a niedawno odzyskana niepodległość została ugruntowana na arenie międzynarodowej.

źródło: Starostwo Łomżyńskie

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}