W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pieniądze na nowe karetki pogotowia

06.09.2019

Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów” sfinansuje zakup dziewięciu nowoczesnych karetek dla naszego województwa. W Lipsku, Dąbrowie Białostockiej i Sejnach minister zdrowia Waldemar Kraska podpisał promesy na nowe ambulanse medyczne.

karetki

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że to ogromny zastrzyk wsparcia dla państwowego ratownictwa medycznego, dla podlaskich pacjentów. W całym kraju zostanie zakupionych dwieście karetek. Ich zakup pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego.

„Program  wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której przekazano do 100 oddziałów ratunkowych
w całym kraju nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.

Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę, co pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy.

 

Zdjęcia (3)