W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podlaskie samorządy otrzymają od rządu ponad 205 mln zł na remont i budowę nowych dróg

21.04.2021

Rząd Mateusza Morawieckiego przyznał kolejne pieniądze na remont i budowę nowych dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD, dawniej Fundusz Dróg Samorządowych). Podlaskie samorządy otrzymają ponad 205 mln zł, które przeznaczą na poprawę bezpieczeństwa ruchu i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, co wpłynie na wzrost jakości życia mieszkańców naszego regionu.

RFRD

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Wszystko po to, żeby po drogach jeździło się wygodniej i bezpieczniej.

RFRD –  program, który zmienia oblicze polskich dróg

Program jest ogromnym impulsem rozwojowym dla regionów we wszystkich zakątkach Polski. Do województwa podlaskiego do tej pory trafiło ponad 711 mln zł.

- Cieszę się, że mimo tego trudnego okresu pandemii, polski rząd z determinacją chce wspierać samorządy powiatowe, gminne w realizacji swoich potrzeb infrastrukturalnych w zakresie budowy, rozbudowy, modernizacji dróg - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dzięki rządowym środkom już teraz udało się zrealizować potrzebne nam wszystkim inwestycje drogowe. Wśród nich są:

  • przebudowa z rozbudową drogi powiatowej na odc. Niewodnica Nargilewska – Kudrycze (beneficjent: powiat białostocki),
  • przebudowa i rozbudowa drogi gminnej w miejscowościach Nowa Kamionka i Szyszki (beneficjent: gmina Sokółka),
  • przebudowa drogi powiatowej Kolno (ul. M. Konopnickiej) – Górskie (beneficjent: powiat kolneński).

Niebawem w realizacji będą również m.in.:

  • przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej Wizna - Męczki - Kotowo-Plac - Jedwabne oraz odcinek ul. Jana Pawła II i ul. Łomżyńskiej w Jedwabnem (beneficjent: powiat łomżyński),
  • budowa ul. Myśliwskiej w Czarnej Białostockiej (beneficjent: gmina Czarna Białostocka),
  • rozbudowa i przebudowa drogi gminnej Malewice - Jasienówka - Żurobice (beneficjent: gmina Dziadkowice).

Więcej informacji na temat RFRD możesz znaleźć tutaj.

Inwestycje bliskie ludziom

Rząd dba zarówno o duże inwestycje, kluczowe w skali całego kraju, jak i te lokalne, bliskie każdemu z nas. Oprócz wsparcia z RFRD województwo podlaskie otrzymało m.in. prawie 500 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Trwa również rozstrzygnięcie naboru wniosków na dofinansowanie zadań z RFRD dotyczących poprawy bezpieczeństwa pieszych na lokalnych drogach. Na inwestycje w tym zakresie w Podlaskiem przeznaczono 38 mln zł.

Materiały

Lista powiatowa podstawowa
lista​_powiatowa​_podstawowa.pdf 0.36MB
Lista gminna podstawowa
lista​_gminna​_podstawowa.pdf 0.46MB
Lista gminna rezerwowa
lista​_gminna​_rezerwowa.pdf 0.39MB
Lista powiatowa rezerwowa
lista​_powiatowa​_rezerwowa.pdf 0.31MB
Wartość zadań
wartosc​_zadan.pdf 0.43MB