W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego: przygotowania do akcji "Zima 2021/2022"

28.10.2021

W czwartek (28.10) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody podlaskiego z udziałem służb, inspekcji i straży. Uczestnicy omówili sytuację epidemiczną w regionie oraz tę związaną z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Przeanalizowali również przygotowanie do rozpoczęcia "Akcji Zima 2021/2022".

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Jak zapewnili wojewodę podlaskiego uczestnicy posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wszystkie służby są w gotowości w związku z nadejściem zimowego okresu.

31 października rusza infolinia 800 444 989 dla osób potrzebujących, pod którą będzie można dowiedzieć się o liczbie miejsc w schroniskach, noclegowniach i ogrzewalniach, a także o tym, gdzie można się wykąpać, dostać jedzenie lub ubranie.

Wydział Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego aktualizuje wykaz placówek udzielających tymczasowego schronienia i ośrodków wsparcia doraźnego dla bezdomnych. W ubiegłym roku w całym województwie było 505 takich miejsc. Ponadto, Wydział przekazał MOPS, GOPS, placówkom pomocy bezdomnym, MCZK, PCZK, KWP, Strażom Miejskim i Gminnym otrzymane z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Procedury dla podmiotów prowadzących placówki udzielające wsparcia osobom bezdomnym w czasie epidemii oraz instrukcja postępowania w sytuacji podejrzenia u osoby bezdomnej zarażenia wirusem SARS-CoV-2”.

W połowie listopada 2021 r. rozpocznie się raportowanie sytuacyjne pn. „Akcja Zima”, w ramach którego M/PCZK zostaną zobligowane do przekazywania informacji w zakresie zimowego utrzymania dróg, tzn.: ilości i rodzaju użytego sprzętu oraz stanu przejezdności dróg na administrowanym terenie. Raportowanie będzie odbywać się poprzez Centralną Aplikację Raportującą (CAR), raporty będą składane każdego dnia do godz. 10:00, natomiast w sytuacjach nadzwyczajnych na prośbę WCZK raportowanie odbywać się będzie o zwiększonej częstotliwości.

GDDKiA otrzyma pismo z prośbą o zapewnienie w okresie od 01.12.2021 r. do 31.01.2022 r. przenośnych sygnalizatorów drogowych służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na drogach publicznych do wykorzystania w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowej na drogach krajowych, prowadzących do przejść granicznych, szczególnie w chwili wprowadzenia stref buforowych na DK 65 i 19.

W przygotowaniu jest pismo do starostów i prezydentów z województwa podlaskiego w sprawie podjęcie wszystkich możliwych działań w celu zapobiegania, sprawnego reagowania oraz usuwania skutków zaistniałych w zimowym okresie sytuacji kryzysowych. Zwrócono się z prośbą o zrobienie zestawienia zaopatrzenia w opał szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia i innych obiektów użyteczności publicznej oraz zaopatrzenia gmin w sól niezbędną przy odśnieżaniu ulic.

Uczestnicy czwartkowego posiedzenia zapoznali się również z sytuacją epidemiczną na terenie województwa podlaskiego, która w ostatnim czasie uległa zdecydowanemu pogorszeniu. Liczba nowych zakażeń utrzymuje się na wysokim poziomie i coraz więcej pacjentów z COVID-19 trafia do szpitali, przy czym większość to osoby niezaszczepione.

Straż Graniczna przedstawiła również raport dotyczący sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w którym podkreśliła brak współpracy z białoruskimi funkcjonariuszami SG. Poinformowała również o statystykach - liczbie prób nielegalnego przekroczenia granicy, zatrzymań przemytników, liczbie miejsc dla migrantów w ośrodkach na terenie województwa podlaskiego oraz wspólnych działaniach z Policją, Wojskiem Polskim i Wojskami Obrony Terytorialnej.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}