W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PPK Blisko Ciebie - konferencja wojewódzka

14.09.2020

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. O tym, jak je wdrożyć rozmawiali eksperci, pracodawcy i wszyscy zainteresowani w poniedziałek (14.09) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim podczas konferencji "PPK - Blisko Ciebie" zorganizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju.

PPK Blisko Ciebie - konferencja wojewódzka

- Inaugurujemy w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim ogólnopolski cykl konferencji, których tematem jest wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obecnie jesteśmy na etapie wprowadzania tego systemu w dużych zakładach pracy, zainteresowanie pracowników PPK w naszym regionie jest spore – są firmy, gdzie przystąpiło do programu ponad 70% zatrudnionych - mówił w poniedziałek (14.09) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Pracownicze Plany Kapitałowe są powszechnym, dobrowolnym i w pełni prywatnym systemem stworzonym w celu gromadzenia oszczędności długoterminowych przez pracowników. Wpłaty w ramach programu będą dokonywane zarówno przez pracowników, pracodawców, jak i państwo. Uczestnik programu PPK zgromadzony kapitał będzie mógł wypłacić po osiągnięciu 60. roku życia. Program zakłada jednak elastyczny dostęp do gromadzonego kapitału.

- W momencie, kiedy oszczędzamy te pieniądze, chcemy, aby były przeznaczone na emeryturę, ale jeżeli mamy sytuację podbramkową, np. chorobę w rodzinie - naszę, współmałżonka lub dzieci, wówczas bez żadnych konsekwencji możemy zabrać 25%. Środki zgromadzone w PPK możemy również wykorzystać na wkład własny przy zakupie nieruchomości i potem zwrócić je w ciągu 10 lat - wyjaśniał Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.

Uczestnik programu w każdej chwili może wycofać swoje środki, jednak musi się liczyć z poniesieniem kosztów - zapłaceniem podatku od zysków kapitałowych i utratą zasileń od państwa, a także części wpłat pracodawcy. Środki z PPK są również dziedziczne.

Do PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis osób zatrudnionych w wieku od 18 do 54 lat, każdy pracownik ma jednak możliwość rezygnacji z oszczędzania w PPK. Aby tego dokonać, powinien złożyć swojemu pracodawcy deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}