W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promocja szczepień przeciw COVID-19 nastolatków - konferencja z dyrektorami szkół

22.06.2021

We wtorek (22.06) podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka zaprosiła do udziału w spotkaniu online dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Białegostoku, Łomży i Suwałk, by przedstawić szczegóły organizacji dobrowolnych szczepień przeciw COVID-19 młodzieży w wieku 12 - 18 lat. Do promocji szczepień jako głównego narzędzia walki z pandemią zachęcał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Promocja szczepień przeciw COVID-19 nastolatków - konferencja z dyrektorami szkół

Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane przez podmioty lecznicze na terenie placówek oświatowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informacje dla szkół w sprawie szczepień.

- Dostępność szczepionek jest w tej chwili bardzo szeroka. Mamy uruchomionych na terenie województwa wiele populacyjnych punktów szczepień, funkcjonują również punkty powszechne. Wprowadzane są nowe formuły przeprowadzania szczepień. Wszyscy mamy świadomość, że szczepienia pozwolą nam wrócić do życia sprzed epidemii, co jest szczególnie ważne również dla młodych ludzi, bo dla nich rok pandemiczny był trudny - na pewno odczuwają skutki tego, że nauka nie odbywała się w trybie stacjonarnym - mówił na wstępie wideokonferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Spotkaniu z dyrektorami szkół podstawowych i ponadpodstawowych przewodniczyła podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka. Wzięli w nim również udział prof. dr hab. Robert Flisiak - prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz dr Magdalena Kulgawczyk z USK w Białymstoku, koordynatorka lekarzy pracujących w punktach szczepień USK.

Organizacja szczepień

Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny). Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?

Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

  • zgodę rodzica,
  • kwestionariusz,
  • kwalifikację lekarza,
  • szczepienie.

Harmonogram szczepień po wakacjach

Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:

  • I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
  • II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
  • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowało także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

Jak działa szczepionka?

Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także  komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}