W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Przeżyć Sybir” – spotkanie w Instytucie Pamięci Narodowej

07.02.2020

W ramach obchodów 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRS Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku przygotował prezentację materiałów edukacyjnych „Przeżyć Sybir”. Uczestniczył w niej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Promocja materiału edukacyjnego "Przeżyć Sybir"

Projekt „Przeżyć Sybir” to film zawierający wspomnienia deportowanych - członków Związku Sybiraków Oddział w Łomży oraz fragmenty filmów dokumentalnych z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Jego autorami są Magdalena Wasik – nauczyciel z Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie oraz Karol Babiel. Do płyty z filmem dołączone jest opracowanie historyczne, które porusza najważniejsze kwestie związane z przeprowadzonymi przez Sowietów w latach 1940–1941 czterema masowymi deportacjami. To także propozycje zadań edukacyjnych i małych projektów badawczych do zrealizowania na lekcjach historii w oparciu o wspomniany film.

Prezentacja w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej to jeden z pierwszych punktów obchodów 80. rocznicy masowej deportacji. 10 lutego 1940 r. władze ZSRS wywiozły około 140 tys., obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej w głąb państwa sowieckiego - północnej Rosji i zachodniej Syberii. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciło do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}