W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

10.12.2022

W sobotę (10.12) ponad stu żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło w Białymstoku przysięgę wojskową, dokonując tym samym uroczystego aktu ślubowania. Ceremonia była zwieńczeniem szkolenia podstawowego, poprzedzającego rozpoczynające się niebawem szkolenie specjalistyczne. Wziął w niej udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

W uroczystości złożenia przysięgi wzięli udział licznie zgromadzeni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i służb mundurowych, a także rodziny i przyjaciele nowo zaprzysiężonych żołnierzy. Błogosławieństwa udzielili im kapelani wojskowi. 

Po licznych przemówieniach, podkreślających rangę uroczystości, dowódca 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Paweł Lachowski wyróżnił najlepszych listami gratulacyjnymi, a rodzicom wyróżnionych złożono specjalne podziękowania i gratulacje. Uroczystość zakończyła się tradycyjnym odśpiewaniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladą pododdziałów.

Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.

Pierwszym etapem jest 28-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego żołnierze poznają zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz uczą się podstaw posługiwania się bronią. Ten okres kończy się złożeniem przysięgi oraz wydaniem książeczki wojskowej. Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy. Pozostali trafią na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. W trakcie szkolenia specjalistycznego dowódca będzie mógł wyznaczyć żołnierza na inne stanowisko niż to, które mu wcześniej przydzielono. Na zakończenie tego okresu żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie mógł złożyć wniosek o służbę zawodowa, terytorialną czy rezerwę aktywną.

Więcej informacji o dobrowolnej zasadniczej służbie wosjkowej znajduje się na stronach MON oraz Wojska Polskiego.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}