W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rocznica urodzin Alfonsa Zgrzebnioka i wybuchu I powstania śląskiego

16.08.2022

16 sierpnia 1891 r. urodził się Alfons Alfred Zgrzebniok, pseudonim Rakoczy - dowódca I i II powstania śląskiego, działacz samorządowy, polityk, wicewojewoda białostocki. Tego dnia 28 lat później wybuchło I powstanie śląskie - obie rocznice we wtorek (16.08) upamiętnili wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz dyrektor białostockiego oddziału IPN Piotr Kardela, składając kwiaty pod tablicą poświęconą Alfonsowi Zgrzebniokowi.

Rocznica urodzin Alfonsa Zgrzebnioka i wybuchu I powstania śląskiego
Tablicę poświęconą Alfonsowi Zgrzebniokowi na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego stworzono staraniem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku, a odsłonięto w maju 2021 roku - jako upamiętnienie 100. rocznicy III Powstania Śląskiego.
 
Zarówno przez współczesnych, jak i w literaturze, Alfons Zgrzebniok był określany jako postać kontrowersyjna, a na tę ocenę wpływ miała głównie jego działalność w okresie I i II powstania śląskiego, kiedy to – będąc postacią pierwszoplanową – musiał funkcjonować na styku grup ludzi mających odmienne i wzajemnie wykluczające się nieraz wizje walki o przywrócenie Śląska odrodzonej Polsce. Z jednej strony naraziło go to na zarzut chwiejności charakteru i nadmiernego ulegania wpływom. Z drugiej strony podkreślano, że mimo świadomości, iż I powstanie było z góry skazane na przegraną, nie cofnął się przed wzięciem na siebie odpowiedzialności za jego losy, a dzięki osobistej energii i sprawnemu dowodzeniu zapobiegł masakrze oddziałów powstańczych oraz doprowadził następne - II powstanie do zwycięskiego końca.
 
Zgrzebniok po zakończeniu powstania pozostał na terenie plebiscytowym, gdzie nadal wykonywał zadania związane ze służbą wywiadowczą dla Ekspozytury Związku Przyjaciół Górnego Śląska, która w tamtym czasie była agendą Oddziału II Sztabu Generalnego Wojsko Polskie. Do grudnia 1922 r. służył w sztabie Inspektoratu Armii nr IV w Krakowie gen. Stanisława Szeptyckiego. Później przyjął funkcję organizatora Młodzieżowej Organizacji Wychowania Fizycznego i Wojskowego. Od września 1923 r. do lipca 1927 r. pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum Klasycznym w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). Włączył się wówczas w działalność społeczno-polityczną, uczestnicząc w tworzeniu Związku Byłych Powstańców, przekształconego później w Związek Powstańców Śląskich. W sierpniu 1927 r. powrócił do służby w Wojsku Polskim – objął stanowisko oficera ewidencyjnego Wydziału Wojskowego Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.
 
Według niepotwierdzonych przekazów miał tam pod koniec 1931 r. uniknąć zamachu na swoje życie, co stało się powodem odwołania go z placówki. Do 1932 r. przebywał w Warszawie, gdzie pracował w Sztabie Głównym Wojska Polskiego. Po odejściu ze służby został naczelnikiem Wydziału Pracy i Opieki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Toruniu, gdzie dał się poznać jako sprawny administrator, troszczący się m.in. o bezrobotnych w czasie „wielkiego kryzysu”. Powrócił również do działalności w organizacjach kombatanckich: Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej – Okręg Pomorski i Związku Powstańców Wielkopolskich z Pomorza. W 1934 r. mianowano go wicewojewodą białostockim. Na Podlasiu został też prezesem okręgu białostockiego Związku Peowiaków i członkiem Zarządu Głównego tej organizacji.
 
źródło: IPN Oddział w Białymstoku

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}