W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozszerzenie listy podmiotów ze strefy przygranicznej, które mogą ubiegać się o rekompensaty

11.01.2022

18 grudnia 2021 r. wprowadzone zostały zmiany w ustawie z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 r. Na podstawie art. 3 ust. 8 każdy podmiot może złożyć wniosek o rekompensatę, gdy okoliczności, a zwłaszcza poziom strat, utraconych korzyści lub ciężkie położenie materialne podmiotu, wskazują, że wymagają tego względy słuszności.

Rozporządzenie Rady Ministrów

Ustawa z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 r. przewiduje możliwość ubiegania się o rekompensatę przez inne podmioty, niż:

  • przedsiębiorcy oraz rolnicy świadczący usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych;
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie gastronomii;
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych w rozumieniu ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych;
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych;
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego i rekreacyjnego,

które prowadzą działalność na obszarze obejmującym obręby ewidencyjne wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 2 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego (…) lub na obszarze objętym czasowym zakazem przebywania, o którym mowa w art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej, gdy okoliczności, a zwłaszcza poziom strat, utraconych korzyści lub ciężkie położenie materialne, wskazują, że wymagają tego względy słuszności.

Decyzja w sprawie rekompensaty jest wydawana przez wojewodę na wniosek. Wniosek powinien zawierać informacje o przychodzie za okres czerwiec, lipiec, sierpień 2021 r. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie za wskazany wyżej okres.

Wojewoda wydaje decyzję w sprawie przyznania rekompensaty za zgodą ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

Roszczenie o rekompensatę przedawnia się z upływem roku od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o powstaniu straty majątkowej, nie później niż z upływem trzech lat od dnia zniesienia stanu wyjątkowego lub czasowego zakazu przebywania.

Szczegółowy sposób ubiegania się o rekompensatę znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej.

{"register":{"columns":[]}}