W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszył nabór uzupełniający wniosków w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

22.05.2020

Nie złotówka, a 3 zł – tyle wynosi dopłata do wozokilometra, jaką mogą uzyskać podlaskie samorządy w ramach kolejnej odsłony Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Wojewoda podlaski ogłosił uzupełniający nabór wniosków. Potrwa do 29 maja.

Ogłoszenie naboru uzupełniającego w ramach FRPA

Powodem stworzenia Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej był problem z zapewnieniem dostępności transportu zbiorowego dla mieszkańców z uwagi na niewystarczający poziom środków finansowych na realizację tego zadania przez samorządy.

W ramach FRPA samorządy mogą wnioskować o dopłatę do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej. Muszą przy tym sfinansować ze środków własnych część ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10% oraz zawrzeć umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

W związku z trudną sytuacją epidemiczną, w tym roku wprowadzono zmiany w FRPA.

- Zwiększa się stawka dofinanasowania wozokilometra. Poprzednio była to 1zł, teraz będziemy mogli kontraktować te usługi, dopłacając 3 zł do wozokilometra przy dofinansowaniu połączeń autobusowych - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Chcemy na początku czerwca rozstrzygnąć konkurs, aby wnioski samorządów mogły być realizowane – mamy ponad 51 mln zł w skali województwa. Zachęcam wszystkie gminy, powiaty, samorząd województwa, związki gminne i powiatowe, aby skorzystały z tej możliwości. Chcemy, aby nasza gospodarka, mimo trudnych warunków, mogła się rozwijać - dodał wojewoda.

- Chciałbym potwierdzić celowość tych działań i moment tych działań. W momencie luzowania kolejnych obostrzeń w związku z sytuacją epidemiczną, mieszkańcy będą potrzebować transportu w zwiększonym zakresie. Pomoc nam oferowana będzie bardzo potrzebna, bo też nasza sytuacja finansowa może ulec zmianie, dlatego w imieniu wszystkich samorządów dziękujemy, bo przed nami duże wyzwanie, jakim jest zapewnienie właściwych warunków życia mieszkańcom - powiedział przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego i wójt gminu Turośń Kościelna - Grzegorz Jakuć.

W tym roku z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych skorzystało 17 samorządów: 3 powiaty i 14 gmin. Uzyskały dofinansowanie na 55 linii komunikacyjnych na łącznej długości ponad 1750 km.

Zdjęcia (4)