W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rząd PiS przywraca lokalne połączenia autobusowe w Podlaskiem

29.08.2019

19. podlaskich samorządów otrzyma 830 tys. zł na uruchomienie jeszcze w tym roku 70. lokalnych połączeń autobusowych. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał w czwartek z samorządowcami umowy w tej sprawie. Pieniądze pochodzą z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Rząd PiS przywraca lokalne połączenia autobusowe w Podlaskiem

70 linii autobusowych w Podlaskiem z rządowym wsparciem już w tym roku!

„Podlaskie samorządy uruchomią 70 linii komunikacyjnych o długości 2,6 tys. km; będzie realizowanych ok. 500 tys. tzw. wozokilometrów” – poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podlaski zaznaczył, że kwota w umowach wynika z zapotrzebowania, jakie zgłosiły samorządy. W sierpniowym naborze o środki ubiegało się 19 podlaskich samorządów i wszystkie otrzymały dotacje. Łącznie nasz region ma do dyspozycji 25 mln zł.

W ramach podpisanych umów już istniejące kursy autobusowe mają być rozszerzone o nowe miejscowości. Większość połączeń będzie realizować spółka PKS Nova, która jest spółką samorządu województwa podlaskiego.

Wojewoda podlaski przypomniał, że walka z wykluczeniami społecznymi to jeden z priorytetów rządu PiS. „Sprawna komunikacja tworzy też podstawy rozwoju” - dodał. Wojewoda podlaski zaznaczył, że spodziewa się, że efekty programu odtwarzania połączeń autobusowych będą widoczne za kilka lat, „w dłuższej perspektywie”.

830 tys. zł dla 19 samorządów z podlaskiego na przywracanie połączeń lokalnych

Dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w Podlaskiem otrzymają następujące samorządy:

1)            Gmina Dobrzyniewo Duże

2)            Gmina Dubicze Cerkiewne

3)            Gmina Gródek

4)            Gmina Kolno

5)            Gmina Łomża

6)            Gmina Michałowo

7)            Gmina Mielnik

8)            Gmina Mońki

9)            Gmina Nowe Piekuty

10)         Gmina Orla

11)         Gmina Stawiski

12)         Gmina Suraż

13)         Gmina Tykocin

14)         Gmina Wasilków

15)         Gmina Wizna

16)         Gmina Zabłudów

17)         Powiat łomżyński

18)         Powiat sokólski

19)         Samorząd województwa podlaskiego

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu na zasadach określonych w umowie z jego dysponentem będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zdjęcia (6)