W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzekomy pomór drobiu: konieczne szczepienia kur i indyków

14.08.2023

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował w poniedziałek (14.08) do komercyjnych hodowców kur i indyków w regionie o zgłaszanie się do weterynarzy w związku z wprowadzonym obowiązkiem szczepień ptaków przeciw chorobie zwanej rzekomym pomorem drobiu. Do apelu dołączył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski: - Ostatnie ognisko służby weterynaryjne odnotowały 21 lipca i podjęły szereg działań, by choroba się nie rozprzestrzeniała. Na razie sytuację mamy opanowaną, ale podejmujemy kolejne środki ostrożności w postaci szczepień - mówił.

Rzekomy pomór drobiu: konieczne szczepienia kur i indyków

Od  11 do 21 lipca 2023 r. na terenie województwa podlaskiego w powiecie białostockim w gminach Turośń Kościelna oraz Dobrzyniewo Duże wystąpiły cztery ogniska rzekomego pomoru drobiu w gospodarstwach komercyjnych oraz gospodarstwie niekomercyjnym hodującym kury.

- Od tego czasu kolejne ogniska nie zostały zgłoszone, ani nie potwierdziły ich służby weterynaryjne. Mamy jednak świadomość, że wirus może się znajdować w różnych środowiskach w naszym regionie, dlatego na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wprowadziłem obowiązek szczepień - mówił wojewoda podlaski.

Szczepienia będą dotyczyć ok. 200 stad drobiu - ok. 1,2 mln sztuk kur i indyków w komercyjnych hodowlach, bo dla tych gatunków szczepionki już istnieją. Odpowiednie preparaty spośród kilkunastu dostępnych na rynku wskażą hodowcom lekarze weterynarii.

- Wirus jest bardzi zjadliwy. Utrzymuje się w tuszach mrożonych ok. 300 dni, w puchu, w kurniku 255 dni, w lodówce - 538, a szczepionki na niego są bardzo skuteczne. Zależy nam na tym, żeby uodpornić drób, żeby zakłady lęgowe, gdzie wykluwają się pisklęta, także dokonywały szczepień, jaja muszą pochodzić ze stad reprodukcyjnych również zaszczepionych - mówił Andrzej Czerniawski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Powiatowi lekarze weterynarii przeprowadzili do tej pory 2 815 kontroli w gospodarstwach niekomercyjnych i 27 w gospodarstwach komercyjnych pod kątem obecności wirusa i przestrzegania nakazów i zakazów ujętych w do tej pory wydanych przez wojewodę podlaskiego rozporządzeniach.

Na ich mocy w województwie podlaskim wyznaczono teren zapowietrzony i zagrożony wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu. Obecnie obszar zapowietrzony obejmuje 31 miejscowości na terenie 4 gmin, a obszar zagrożony - 128 miejscowości na terenie 11 gmin oraz kilka osiedli na terenie Miasta Białystok.

Rzekomy pomór drobiu (ND) to groźna i powodująca duże straty w pogłowiu drobiu choroba, którą należy zwalczać. Stanowi zagrożenie dla produkcji drobiu na całym świecie. ND cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością u wrażliwych gatunków zwierząt i doprowadza do strat ekonomicznych.

Rozporządzenie w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego (obszary)

Rozporządzenie w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego (szczepienia)

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}