W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sokółka, Sztabin, Janów - oględziny prac konserwatorskich

28.09.2021

Kamienica Tyzenhauza w Sokółce, parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Sztabinie i parafia pw. św. Jerzego w Janowie - te miejsca wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski odwiedził we wtorek (28.09) wraz z podlaskim wojewódzkim konserwatorem zabytków prof. Małgorzatą Dajnowicz podczas oględzin prac konserwatorskich.

Sokółka, Sztabin, Janów - oględziny prac konserwatorskich

Wizytacja dotyczyła zabytków, których remont jest finansowany z budżetu Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Sokółka

Spotkanie rozpoczęło się w kamienicy Tyzenhauza w Sokółce, którą zwiedzili również burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski oraz pracownicy Sokólskiego Ośrodka Kultury.

W 2010 r. kamienica Tyzenhauza z I poł. XIX w. została wpisana do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Budynek jest jednym z najstarszych w Sokółce. Posiada wartości artystyczne przejawiające się w gzymsie wieńczącym, gzymsie pośrednim, profilowanych paskach okiennych oraz ozdobnej stolarce drzwiowej. Obiekt wzniesiono w stylu klasycystycznym.

W sierpniu tego roku zakończył się remont kamienicy, który zwieńczył transgraniczny projekt „Szlakiem Tyzenhauza” realizowany przez władze Sokółki oraz Grodna. Wyremontowana kamienica została przeznaczona na cele kulturalno-edukacyjne. W budynku mieszczą się pracownie edukacyjne, sale wystawienniczo-konferencyjne, punkt informacji turystycznej oraz pomieszczenia biurowe.

Sztabin

Kolejnym punktem była parafia rzymskokatolicka pw. Świętego Jakuba Apostoła w Sztabinie. Po zabytkowym kościele i jego otoczeniu oprowadzili ks. Krzysztof Bronakowski oraz wójt Gmny Sztabin Jarosław Karp. Kościół parafialny w Sztabinie został wpisany do podlaskiego rejestru zabytków w 1989 r. Świątynia została wzniesiona w 1910 r. z użyciem form neogotyckich. Jest murowana z cegły, przykryta dwu- i jednospadowymi dachami, od południa ujęta dwiema wieżami o różniących się kształtach. Dwunawowy korpus o układzie bazylikowym połączony z transeptem i poligonalnie zamknięte prezbiterium z obejściem tworzą plan w kształcie krzyża łacińskiego. Wnętrze kościoła ma bogaty wystrój architektoniczny. Obiekt jest cennym przykładem neogotyckiej architektury sakralnej. Oględziny dotyczyły remontu małej wieży oraz prac konserwatorskich ceglanego detalu architektonicznego wnętrza kościoła, polichromowanych służek kapiteli filarów przy zabytku oraz konserwacji ołtarza głównego.

Janów

W Janowie wojewoda podlaski i konserwator zabytków odwiedzili parafię rzymskokatolicką pw. Świętego Jerzego, w której trwają prace budowlane polegające na remoncie wież oraz elewacji północnej, wschodniej i zachodniej. Starania o budowę świątyni rozpoczęły się już w 1897 roku. W czasie I wojny światowej kościół był uszkodzony przez działania wojenne, a w 1944 r. ks. Edward Szapel, proboszcz janowski, uratował świątynię przed wysadzeniem przez Niemców. Po wojnie szereg razy przeprowadzono remonty i konserwacje. Na odnotowanie zasługuje fakt wykonania we wnętrzu świątyni w latach 1967-1973 przez prof. Leonarda Torwirda z Torunia części dekoracji techniką sgraffito i al fresco. Po jego tragicznej śmierci w wypadku dalszą część prac wykonali artyści z Krakowa w konsultacji z prof. Wiktorem Zinem z Krakowa.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}