W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SOS Białoruś - w Białymstoku powstało Centrum Pomocy Humanitarnej

28.06.2021

Centrum Pomocy Polakom z Białorusi i Białorusinom uciekającym przed reżimem w swoim kraju zostało oficjalnie otwarte w poniedziałek (28.06) w Białymstoku. Mieści się w siedzibie podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest dobrze znane Polakom zza wschodniej granicy. W inauguracji jego działalności wzięli udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras.

SOS Białoruś - w Białymstoku powstało Centrum Pomocy Humanitarnej

Centrum prowadzi Wspólnota Polska we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie i Fundacją Wolność i Demokracja. Działa już od 1 czerwca i do tej pory obsłużyło ok. 30 osób, a jego celem jest bieżąca reakcja na potrzeby polskiej społeczności za wschodnią granicą oraz doraźne działania solidarnościowe i wsparcie osób polskiego pochodzenia, które ze względu na swoją działalność prodemokratyczną i wynikającą z praw mniejszości narodowej znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Centrum oferuje pomoc dla tych osób, które ze względu na represje zdecydowały się na wjazd do Polski z zamiarem czasowej lub stałej emigracji.

- Pomoc skierowana jest zarówno do osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. Działania realizowane w ramach projektu powinny zapewnić im poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim dobry start i szansę na normalne życie i funkcjonowanie w Polsce. Ze względu na eskalację działań represyjnych władz białoruskich wobec społeczeństwa i toczące się śledztwo wobec liderów ZPB przewidujemy, że grupa osób potrzebujących pomocy i objęcia systemową opieką adaptacyjno-bytową będzie stale się poszerzać - opisywała działalność prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Anna Kietlińska.

Pełnomocnik polskiego rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak podkreślił, że pomoc otrzyma każdy Polak, który przybędzie z Białorusi, a Centrum powstało ponad podziałami politycznymi.

- Jesteśmy w momencie próby, w momencie próby dla naszych rodaków na Białorusi, w momencie próby - również to dodam - dla całego narodu białoruskiego, dla społeczności demokratycznej w Europie i na świecie. Dla nas Polaków to jest ważny moment dlatego, że krzywdzeni są nasi rodacy. Krzywdzeni są za to, że są Polakami - mówił Jan Dziedziczak.

- Wszyscy łączymy się w trosce o los naszych rodaków w republice Białoruś - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który deklarował również pomoc w kwestiach administracyjnych, takich jak wydawanie Kart Polaka.

Centrum będzie też prowadzić pomoc dla aresztowanych liderów Związku Polaków na Białorusi. Przypomniano, że w więzieniu na Białorusi przetrzymywani są prezes związku Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Uczestnicy otwarcia oraz dziennikarze spotkali się z rodziną Trejgisów objętą pomocą Centrum, wspólnie pomodlili się w intencji represjonowanych Polaków i działalności Centrum.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}