W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zabytek chroniony prawem

13.02.2020

Prof. Małgorzata Dajnowicz - podlaski wojewódzki konserwator zabytków wraz z wojewodą Bohdanem Paszkowskim na spotkaniu z przedstawicielami starostw zachęcali do umieszczania na zabytkach wpisanych do rejestru znaku informującego o tym, że obiekt ten podlega ochronie, tzw. znaku Błękitnej Tarczy.

Spotkanie dotyczące znakowania zabytków

Oznaczenie zabytku "Błękitną Tarczą" ma zapewnić mu rozpoznawalność i ochronę prawną. Ma to także wpływ na zwiększenie świadomości mieszkańców i turystów na temat wyjątkowej wartości danego obiektu i przeciwdziałanie ewentualnym atakom wandalizmu. To również jedna z form promocji polskiego dziedzictwa narodowego.

- Zachęcam państwa do tego, żebyście tę akcję propagowali. Na pewno będzie to służyć temu, że te budynki, które jeszcze wymagają nadania im odpowiedniej formy i blasku będą zauważone, a wysiłki, by je zachować w jak najlepszym stanie, będą większe - zwrócił się z apelem do przedstawicieli starostw na spotkaniu w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Znakiem "Zabytek Chroniony Prawem" wyróżnia się zabytki nieruchome wpisane do rejestru. Błękitna tarcza to międzynarodowy symbol ochrony dóbr kultury. Opis znaku został zamieszczony w Konwencji Haskiej z 1954 roku, w celu ochrony zabytków podczas konfliktów zbrojnych, a pomysłodawcą formy graficznej i jej autorem był polski konserwator zabytków prof. Jan Zachwatowicz.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}