W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z przedstawicielami Rad Seniorów na temat rządowych działań na rzecz osób starszych

10.05.2023

Strategia rozwoju usług społecznych do 2035 roku, lokalne plany deinstytuzjonalizacji, dyskusja na temat działań na rzecz osób starszych to główne punkty środowego (10.05) spotkania z przedstawicielami Rad Seniorów, które odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Głównym gościem była Joanna Jeleniewska - dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Uczestników przywitał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W spotkaniu wzięli udział także wicewojewodowie: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska.

Spotkanie z przedstawicielami Rad Seniorów na temat rządowych działań na rzecz osób starszych

- W centrum działań naszego rządu, tak jak jest rodzina, tak są też osoby starsze. Wiemy, że będzie ich w naszym społeczeństwie coraz więcej. Chcemy, aby na ile to możliwe, seniorzy byli aktywni. To dla Was powstają Kluby i Domy Seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku, na terenie naszego województwa działa 15 Rad Seniorów - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Musimy także pamiętać o tych osobach, które potrzebują opieki ze względu na to, że są samotne czy schorowane. Mam nadzieję, że rządowe pomysły na najbliższe lata w tym zakresie spotkają się dziś z Państwa aprobatą - dodał wojewoda.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gminnych rad seniorów oraz Rady Seniorów przy marszałku województwa podlaskiego, członkowie Zespołu ds. monitorowania sytuacji osób starszych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z seniorami.

Jak wyjaśniała dyrektor Joanna Jeleniewska z MRiPS, konieczność podjęcia w tym momencie szeregu działań z myślą o osobach starszych wynika z zagrożenia "demograficznym tsunami". Zgodnie z prognozami, w 2050 roku liczba osób po 60. roku życia będzie stanowiła w Polsce ok. 40% społeczeństwa, a działający obecnie system jest niedostosowany do ich potrzeb.

- Stawiamy na deinstytucjonalizację, czyli rozwój usług w miejscu zamieszkania. Ten proces nie oznacza zamykania czegokolwiek czy niszczenia systemu, który mamy - oznacza coś zupełnie odwrotnego - chcemy budować i rozwijać usługi świadczone w lokalnych społecznościach. Ja patrzę na deinstytucjonalizację jako na proces, którego sama będę beneficjentem - mówiła Joanna Jeleniewska.

Usługi społeczne będą koncentrować się na rodzinie i dzieciach, seniorach, osobach z niepełnosprawnościami oraz osobach z zaburzeniami psychicznymi i w kryzysie bezdomności.

Chodzi o to, żeby osoby te mogły bezpiecznie i niezależnie funkcjonować w swoim miejscu zamieszkania tak długo, jak tego chcą. Natomiast dzieciom i młodzieży pozbawionej opieki rodzicielskiej zapewniona zostanie opieka w warunkach rodzinnych lub zbliżonych do rodzinnych. Strategia zakłada szeroką współpracę administracji rządowej z samorządami oraz sektorem pozarządowym.

Więcej o celach Strategii rozwoju usług społecznych, polityki publicznej do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.) można przeczytać na stronie KPRM.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}