W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stulecie 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w Suwałkach

22.08.2020

Był jednym z trzech pułków szwoleżerów w przedwojennym, polskim wojsku. Do września 1939 roku stacjonował w koszarach przy ulicy Sejneńskiej w Suwałkach. W sobotę (22.08) mieszkańcy Suwałk uczcili stulecie 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Z tej okazji w mieście odbyły się pokazy konne, przemarsz i gra historyczna. Wojewoda podlaski wręczył odznaczenia państwowe za zasługi na rzecz upowszechniania wiedzy historycznej.

100-lecie powstania 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

Jednym z elementów uroczystości było odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich imienia płk. Jana Kozietulskiego na terenie dawnych koszar przy ul. Sejneńskiej w Suwałkach. W obchodach stulecia wzięli udział przedstawiciele samorządu, wojska, grupy rekonstrukcyjne, kawalerzyści na koniach oraz rodziny dawnych żołnierzy. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski docenił wkład jedenastu osób, które upowszechniają wiedzę historyczną.

- Dzięki panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie osoby, które kultywują od lat tę piękną tradycję, będą mogły być uhonorowane odznaczeniami państwowymi – mówił wojewoda.

Pułk  powstał w lipcu 1920 roku jako 201. Ochotniczy Pułk Szwoleżerów i wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu walk, w uznaniu wojennych zasług, został zrównany „ze starymi pułkami jazdy i przemianowano na 3. pułk szwoleżerów”. Od maja 1922 do września 1939 roku stacjonował w suwalskich koszarach przy ulicy Sejneńskiej.

To pułk elitarny, nawiązujący do czasów napoleońskich. Tuż przed wojną liczył 37 oficerów, 88 podoficerów, 677 szwoleżerów i 736 koni. Kadra oficerska uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta, a żołnierze byli widoczni w krajobrazie miejskim. Kampanię wrześniową rozpoczął wypadem do niemieckiej wówczas miejscowości Cimochy. Skapitulował, jako jeden z ostatnich, pod Kockiem.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}