W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stulecie służby cywilnej - wystawa „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018”

17.02.2022

17 lutego 1922 roku Sejm uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej. W czwartek (17.02) mija 100 lat od tego wydarzenia. Z tej okazji wojewoda podlaski otworzył w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wystawę „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018” przygotowaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W otwarciu wzięli udział kierownicy jednostek administracji zespolonej i niezespolonej z regionu.

Stulecie służby cywilnej - wystawa „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018”

- Wystawa ukazuje historię polskich rządów, w szczególności przez osoby polskich premierów, obejmuje okres Polski niepodległej, II RP i również okres, kiedy rząd polski funkcjonował na emigracji, a następnie lata powojenne. Szczególnie uwzględniony jest okres po 1989 roku, kiedy polska demokracja odradzała się i tworzyliśmy ponownie zręby niepodległości i suwerenności naszego państwa - mówił podczas otwarcia wystawy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Ekspozycję można oglądać w holu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowała ją w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak i setnej rocznicy istnienia państwowej służby cywilnej.

Ustawa z 17 lutego 1922 roku była pierwszą regulacją w niepodległej RP dotyczącą tworzenia korpusu pracowników cywilnych w administracji publicznej.

- To dało podwaliny pod tworzenie nowoczesnego aparatu polskiego, które w 1922 roku było w zasadzie ukształtowane, miało konstytucję. Urzędnicy pochodzili jednak z różnych zaborów, różnych systemów. Rzeczpospolita musiała przezwyciężyć wiele trudności przy scalaniu wcześniej rozdzielonych ziem. W ustawie określono kto może zostać pracownikiem służby cywilnej, podzielono pracowników na urzędników SC i niższych - wyjaśniał dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku dr Marek Kietliński.

Budowa nowoczesnego państwa, wzrost efektywności działania jego organów i przede wszystkim zadowolenie społeczeństwa to najważniejsze cele i zadania, które mają wypełnić członkowie korpusu służby cywilnej. Zadania służby cywilnej są różnorodne i dotyczą niemal wszystkich dziedzin naszego życia. Sprawność taką mogą zapewnić odpowiednie kadry - kompetentni urzędnicy, profesjonaliści rzetelnie i bezstronnie wykonujący swoje obowiązki. Na ich czele stoi premier RP.

Dziś zespół administracji rządowej w województwie podlaskim tworzy 3,5 tysiąca osób. Najliczniejsza grupa to pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej.

- Jest ich około 1300, z czego dwustu to mianowani urzędnicy służby cywilnej. 1 marca będziemy obchodzili 5-lecie powstania KAS, co jest o tyle ważne, że wówczas doszło do połączenia trzech administracji: podatkowej, celnej i skarbowej. (...) Administracja skarbowa realizuje liczne zadania na rzecz obywateli i państwa. Najczęściej pracowników służby cywilnej można spotkać w urzędach skarbowych, gdzie bezpośrednio obsługują podatników - mówił dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim pracuje prawie 460 pracowników służby cywilnej, w tym ponad 50 mianowanych. Wszystkim, którzy tworzą korpus służby cywilnej w regionie, wojewoda podlaski złożył najlepsze życzenia.

- Wszelkiej pomyślności w wykonywaniu tak ważnych zadań publicznych oraz szczęścia w życiu osobistym i rodzinnym - mówił wojewoda.

Wystawę „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018” można oglądać w PUW do 28 lutego. Później zostanie przekazana do województwa podkarpackiego.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}