W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto 1. Pułku Ułanów Krechowieckich i Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich w Augustowie

26.07.2020

W niedzielę (26.07) w Augustowie mieszkańcy wspominali ułańskie tradycje miasta - żołnierzy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich i Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich - dzielnych i gotowych do największych poświęceń za Ojczyznę. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który wręczył odznaczenia państwowe.

Święto 1. Pułku Ułanów Krechowieckich i Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich w Augustowie

1. Pułk Ułanów był najlepszą, najważniejszą i najbardziej zasłużoną formacją w czasach międzywojennych. Swój przydomek zawdzięcza zwycięskiej bitwie pod Krechowcami 24 lipca 1917 roku. Wówczas, pod dowództwem pułkownika Bolesława Mościckiego, pułk odniósł swoje pierwsze zwycięstwo. W latach 1921-1939 krechowiacy stacjonowali w Augustowie, zajmując pocarskie koszary. Przyczyniło się to do rozsławienia miasta wśród krajowej elity w czasach międzywojennych.

24 lipca, na pamiątkę bitwy pod Krechowcami, w Polsce obchodzone jest święto 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Główne uroczystości starostwo augustowskie zorganizowało w niedzielę (26.07) w Augustowie. Rozpoczęły się mszą święta w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego.

W tym roku połączono je ze świętem innej ważnej formacji – 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, który wsławił się w powstaniu listopadowym. Odtworzony po odzyskaniu niepodległości 22 września 1920 roku wyruszył z Augustowa do Bitwy Niemeńskiej, która zadecydowała o zwycięstwie Polski w wojnie z bolszewikami. Dowódców 4. Pułku upamiętnia tablica, której odsłonięcie było jednym z głównych punktów święta w Augustowie.

W godzinie próby, jaką był wybuch II wojny światowej, żołnierze obu pułków dali świadectwo męstwa i odwagi. Mimo zajęcia Ojczyzny przez wroga, tradycja i etos naszej  jazdy dodawały sił w kontynuowaniu walki. Siły Armii Krajowej w Obwodzie Augustowskim przyjęły nazwę właśnie 1. Pułku. Pomni chlubnego dziedzictwa, polscy partyzanci stanęli do walki z niemieckim okupantem, odnosząc w Akcji "Burza" liczne zwycięstwa. Bronili miejscowej ludności i przeprowadzali śmiałe ataki na nieprzyjaciela. I choć koniec wojny nie przyniósł upragnionej niepodległości; choć wielu z nich złożyło na ołtarzu polskiej wolności najwyższą ofiarę, pamięć o ich postawie i czynach wciąż trwa i jest ważną częścią lokalnej tożsamości.

- napisał w liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki, a jego słowa odczytał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który również wręczył odznaczenia państwowe - cztery Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. Medale Pro Bono Poloniae oraz Medale Pro Patria przekazał szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk.

Zdjęcia (11)