W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto 42. Pułku Piechoty im. gen. Dąbrowskiego

12.07.2020

Stacjonował w Białymstoku, dał początek klubowi sportowemu Jagiellonia. W niedzielę (12.07) obchodzona była kolejna rocznica powstania 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. W uroczystości wzięli udział: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras.

Święto 42. Pułku Piechoty

Uroczystości, jak co roku, zorganizowało Koło Byłych Żołnierzy 42. Pułku Piechoty i Ich Rodzin. Rozpoczęły się od mszy świętej w intencji żołnierzy, oficerów i ich rodzin w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Białymstoku. Po wspólnej modlitwie delegacje złożyły kwiaty przy pobliskiej tablicy, upamiętniającej miejsce stacjonowania wspomnianej formacji.

Kolejnym punktem był Park im. Konstytucji 3 Maja, gdzie od 90 lat stoi pomnik 42. Pułku Piechoty. Zniszczony w czasie okupacji sowieckiej - w 1997 roku doczekał się odbudowy. W tym miejscu odbył się apel z udziałem m.in. kibiców i działaczy Jagiellonii Białystok.

42. Pułk Piechoty imienia generała Jana Henryka Dąbrowskiego powstał we Włoszech w 1918 roku. W koszarach przy Traugutta w Białymstoku stacjonował od 1921 do 1939 roku. Wcześniej brał udział w zaślubinach Polski z morzem i wojnie z bolszewikami. Lata rezydowania w Białymstoku przypadły na czasy pokoju - żołnierze szkolili się i działali na rzecz miasta. Założyli klub sportowy, będący początkiem dzisiejszej Jagiellonii, chór, zespół teatralny. Przez mieszkańców byli nazywali "dziećmi Białegostoku".

Historia Pułku zakończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej. W 1944 roku pułk odrodził się w czasie akcji "Burza", jednak żołnierze podzielili losy Polaków biorących udział w tej operacji i jednostka została zlikwidowana przez Sowietów, jednak pamięci o bohaterskich żołnierzach nie udało się zatrzeć w okresie socjalistycznym.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}