W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej

10.08.2022

To jedno z najważniejszych świąt celebrowanych w supraskim monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Na uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej, obchodzone co roku 10 sierpnia, pielgrzymują wierni z różnych części województwa podlaskiego, ale również kraju. W Świętej Liturgii wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Święto ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej

Obchody Święta ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej rozpoczęły się już we wtorek (9.08) - część wiernych przybyła na nie w pieszych lub kajakowych pielgrzymkach. Zgodnie ze wschodnią tradycją, nabożeństwa w supraskim monasterze trwały również w nocy.

Główna Święta Liturgia oraz procesja z ikoną odbyły się tradycyjnie 10 sierpnia. W tym roku uczestniczył w nich metropolita warszawski i całej Polski Sawa.

W liturgii, odprawionej przy ołtarzu polowym, asystowali hierarchowie, w tym arcybiskup Jakub - ordynariusz diecezji białostockiej oraz biskup supraski Andrzej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej jest, obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa, najważniejszym wydarzeniem w supraskim klasztorze.

Pierwsza czczona w klasztorze ikona w Supraślu pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, które błogosławi prawą ręką, w lewej zaś trzyma księgę i bardzo szybko zasłynęła łaskami. Żarliwie się przy niej modlono i pozostawiano wspaniałe wota dziękczynne.

W 1915 roku, gdy mnisi i większość prawosławnej społeczności, uciekając przed wojskami niemieckimi, udali się do Rosji na tzw. bieżeństwo, zabrali ze sobą także ikonę. Do Supraśla już nie powróciła. Jej losy pozostają nieznane. W cerkwi św. Jana Teologa znajduje się kopia, wykonana w XIX wieku. Przed nią wierni modlą się i proszą o łaskę.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}