W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie

25.03.2022

W piątek (25.03) społeczność Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie uczciła pamięć patrona szkoły - jednego z najwybitniejszych polskich matematyków okresu międzywojennego prof. Józefa Marcinkiewicza, a uroczystość była okazją do oficjalnego otwarcia internatu. Wzięli w niej udział m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski, europoseł Krzysztof Jurgiel oraz wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska.

Święto Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie

Uroczystości rozpoczęły się akademią, podczas której uczniowie wystąpili z programem artystycznym nawiązującym do osoby patrona szkoły.

- Historia waszego patrona jest przykładem dla was, droga młodzieży, że można podejmować wyzwania już w najmłodszych latach. A my jesteśmy od tego, żeby stworzyć wam warunki do ich realizacji - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski.

MRiRW od 2007 roku jest orgnem prowadzącym Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Jednym z przykładów wsparcia placówki było wybudowanie internatu. Historia inwestycji sięga 2008 roku. Wtedy przy szkole powstał budynek socjalno-dydaktyczny. Obecnie mieści się w nim internat, który stanowi funkcję opiekuńczo-wychowawczą dla 35 uczniów. W internacie są pokoje dwuosobowe, aula konferencyjna, pokój wychowawcy, gabinet pielęgniarski oraz sala ćwiczeń grupowych. MRiRW sfinansowało całą inwestycję kwotą ponad 5 mln złotych.

Patron szkoły - prof. Józef Marcinkiewicz należał do grona najwybitniejszych polskich matematyków okresu międzywojennego. Urodził się 30 marca 1910 roku we wsi Cimoszka, niedaleko Janowa. Jego kariera była błyskotliwa. Sześć lat zajęło mu pokonanie dystansu między otrzymaniem tytułu magistra matematyki do profesora. W 1939 roku otrzymał propozycję pracy na Uniwersytecie Poznańskim, ale nie podjął jej. Wybuchła bowiem wojna, a on, jako patriota, wstąpił do armii. Zginął w 1940 roku w Charkowie, zastrzelony kulą w tył głowy.

Na podst. Powiat Sokólski

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}