W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Teatr "Wierszalin" ma już 30 lat

15.10.2021

„Na przestrzeni trzydziestu lat działalności Teatr Wierszalin zapisał wyjątkowy rozdział w historii polskiej sztuki teatralnej, budując bogaty dorobek artystyczny, zyskując międzynarodową renomę, a także uznanie publiczności" - napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński z okazji 30-lecia supraskiego teatru. Sukcesów oraz kolejnych jubileuszy życzyli obecni podczas piątkowej uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Tomasz Madras.

Jubileusz XXX-Lecia Teatru Wierszalin

Uroczystość odbyła się w siedzibie teatru przy ul. Kościelnej 4 w Supraślu. Inaugurując wydarzenie, dyrektor Piotr Tomaszuk wyjaśnił, że data powstania "Wierszalina" wiąże się z występem lalki "Turlajgroszka" na festiwalu w Szwajcarii w połowie października 1991 roku. "Turlajgroszek" był bohaterem spektaklu Tomaszuka i Tadeusza Słobodzianka, zasilającego wówczas repertuar nowo powstałej supraskiej placówki. Na obchodach 30-lecia dyrektor zaprezentował ową lalkę zebranym gościom. Ponadto w swoim przemówieniu podkreślił istotę i wagę istnienia teatru tłumacząc, że tworzenie daje człowiekowi "wolność ducha".

Dlaczego wolność jest ważna? Myślę, że dzisiaj, tutaj, w Supraślu, w miejscu, które niedawno pan prezydent Łukaszenka zaliczył do Białorusi, jest bardzo ważne, żeby takie instytucje jak nasza, działały i świadczyły o tym, że w tym miejscu zawsze była Polska, zawsze była polska kultura

- powiedział Tomaszuk.

List wicepremiera prof. Piotra Glińskiego odczytała wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Wanda Zwinogrodzka.

Powołane do życia w 1991 roku Towarzystwo Wierszalin było efektem zaangażowania twórców, którym przyświecała idea podążania nieznanymi dotąd szlakami twórczości teatralnej. Wizja Piotra Tomaszuka – założyciela i dyrektora Teatru od trzech dekad nadaje mu autorski i niepowtarzalny styl, który pozwala określić „Wierszalin” mianem samodzielnego zjawiska artystycznego

– podkreślił w liście wicepremier Piotr Gliński.

Wicepremier zwrócił również uwagę, że w ostatnich latach „Wierszalin”, oprócz działalności artystycznej, realizuje także artystyczno-edukacyjny projekt Objazd Mickiewiczowski. Inicjatywa ta znalazła szerokie grono odbiorców wśród uczniów szkół oraz nauczycieli, poszerzając wiedzę i kształtując postawy młodego pokolenia podczas wartościowych rozmów i spotkań.

Istotnym ogniwem działalności Zespołu jest realizowany w ostatnich – trudnych dla kultury - latach projekt artystyczno-edukacyjny Objazd Mickiewiczowski – wzorem „Reduty”, nawiązujący do misyjności teatru założonego przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego. Ta cenna inicjatywa eksploruje twórczość Adama Mickiewicza i przybliża ją młodemu pokoleniu, jednocześnie kształtując jego postawy podczas rozmów i spotkań skoncentrowanych wokół spektakli. Warto zauważyć, że projekt ten pokonał trudności związane z pandemią i znakomicie rozwija się w warunkach online. Jest on również świadectwem miłości do Mickiewicza, którego dzieła dają nam siłę ducha w tych niełatwych czasach

napisał szef resortu kultury i sportu. 

Gratulując dotychczasowych dokonań artystycznych, wicepremier Piotr Gliński życzył dalszego zapału do pracy oraz wielu sukcesów i satysfakcji z realizowanych projektów.

Jestem dumny z osiągnięć i bardzo dobrej opinii, jaką cieszy się w Polsce "Wierszalin". Teatr prowadzony przez Piotra Tomaszuka jest wizytówką województwa. Sukcesy na teatralnej mapie Polski, nagrody międzynarodowe, walnie się do tego przyczyniają. Dzięki "Wierszalinowi" oferta kulturalna Podlasia jest zdecydowanie bogatsza

- podkreślał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Na ręce dyrektora Piotra Tomoszuka składam gratulacje za 30 lat działalności Teatru "Wierszalin". Jako mieszkańcy regionu możemy być wdzięczni za to, że taka instytucja działa akurat na terenie naszego województwa. Życzę dalszych sukcesów

- dodał wicewojewoda Tomasz Madras.

Teatr Wierszalin

Teatr Wierszalin został założony w 1991 roku przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Reżyser od początku działalności nadał mu niepowtarzalny i autorski styl, a także eksperymentalny charakter. Teatr, początkowo działający na gruncie twórczości niezależnej jako Towarzystwo Wierszalin, w 2006 roku stał się samorządową instytucją kultury Województwa Podlaskiego oraz instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Spektakle Teatru Wierszalin nasycone są muzyką i śpiewem, odwołują się do kultury tradycyjnej, legend, rodzimych korzeni, nacechowane są mistycyzmem i duchowością. Wśród licznych przedstawień Teatru, odnajdujemy m.in. takie tytuły jak Dziady – Noc pierwszaDziady – Noc druga, Wykład, Ofiara Wilgefortis, Faust. Nowa historia, Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim, Wierszalin. Reportaż o końcu świata.

Teatr Wierszalin to najważniejsza autorska scena teatralna na Podlasiu. Przedstawienia zdobyły wiele prestiżowych nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (w roku 1993, 1994, 1997), Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwalu „Klamra 2017”, Festiwalu „Zderzenie Teatrów” w Kłodzku, Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”, Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” i wielu innych.

Piotr Tomaszuk

Założyciel i dyrektor Teatru Wierszalin, reżyser i autor scenariuszy teatralnych. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, następnie Reżyserii Teatru Lalek w Białymstoku. Wyróżniony najważniejszymi nagrodami ludzi teatru, m.in. Nagrodą im. Swinarskiego (1993), Nagrodą im. L. Schillera (1995), nagrodą Krytyków Polskiego Ośrodka ITI, Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006) oraz Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019 r.).

Na podst. MKDiS

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}