W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętnienie walk pod Złotorią 1831 roku

29.11.2021

W 191. rocznicę insurekcji listopadowej, w obchodzony w Wojsku Polskim Dzień Podchorążego, w Choroszczy odsłonięto pomnik Walk pod Złotorią 1831 roku. To przypomnienie o ważnym wydarzeniu w historii Gminy szczególnie młodym mieszkańcom - pieczę nad monumentem będzie sprawowała złotoryjska młodzież z lokalnej Szkoły Podstawowej. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który składając kwiaty pod pomnikiem, oddał hołd walczącym.

Upamiętnienie walk pod Złotorią 1831 roku

Ustanowione miejsce pamięci narodowej w Gminie Choroszcz to nowy pomnik, upamiętniający zwycięską potyczkę wojsk polskich z rosyjskimi z 21 maja 1831 roku, w którym to akcie znaczącą rolę odegrał Józef Bem (wówczas podpułkownik, późniejszy generał).

Walki miały związek z planem zaczepnym armii polskiej, którego celem była wyprawa na gwardie carskie. 20 maja 1831 roku 3. Polski Korpus Jazdy i 2. Dywizję Piechoty skierowano przez Króle i Leśniki na Złotorię, a 1. i 3. Dywizję Piechoty przez Zawady – na Tykocin.

W tym czasie wielki książę Michał stacjonował z gwardiami w Łopuchowie, zaś w Mężeninie pozostała straż tylna – dla osłony rosyjskich taborów. 21 maja 1831 roku, pod Rutkami, doszło do starcia straży tylnej z nacierającymi wojskami polskimi. Następnie, awangarda polskiego korpusu jazdy dotarła do mostu w Złotorii, spychając rosyjski pułk kirasjerów z zachodniego brzegu Narwi. Doszło tam do pojedynku artylerii polskiej z rosyjską artylerią gwardii. Wykonując rozkazy, Józef Bem wydzielił z podległego mu składu pluton artylerii por. Romana Kajetana Rupniewskiego, który ustawił na środku drogi wiodącej do mostu i rozpoczął ogień na Złotorię.

Będący przy plutonie Józef Bem dawał osobisty przykład opanowania i niezwykłej odwagi, co udzielało się żołnierzom i pozwoliło im wytrwać na stanowiskach ogniowych.

Uroczystość odsłonięcia pomnika w Złotorii zorganizowali: burmistrz Choroszczy wraz ze Szkołą Podstawową w Złotorii oraz Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy.

Na podst. choroszcz.pl

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}