W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

VI Międzynarodowy Kongres "EKO FORUM" w Supraślu

14.09.2020

Dyskusja o kierunkach rozwoju gospodarki przy zastosowaniu ekologicznych rozwiązań to główny cel Międzynarodowego Kongresu "Eko Forum". Po raz szósty samorządowcy, inwestorzy, wykonawcy oraz producenci technologii ekologicznych spotkali się w Supraślu. Był tam również wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

VI Międzynarodowy Kongres "EKO FORUM" w Supraślu, źródło: UM w Supraślu

Tegoroczna edycja Eko Forum odbywała się jednocześnie w dwóch miejscach: w niedzielę (13.09.) w amfiteatrze w Supraślu, gdzie można było obejrzeć m.in. pojazdy elektryczne prezentowane na wystawie Smart City - samochody elektryczne, hybrydowe, stacje do ładowania pojazdów oraz wiele urządzeń zasilanych energią solarną, zaś w poniedziałek (14.09) w supraskim Domu Ludowym odbyła się międzynarodowa konferencja, która została podzielona na trzy obszary tematyczne: efektywność energetyczna zasobów wodnych, smart city oraz elektromobilność.

- Ideą tego spotkania jest promowanie prośrodowiskowej tematyki oraz innowacji w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w codziennym życiu – powiedział Krzysztof Jan Stawnicki, prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii, współorganizator „EKO FORUM”. - Podlasie dysponuje dużym potencjałem w tym zakresie i dynamicznie odpowiada na zmieniającą się strukturę rynku energii, podejmując dobre praktyki związane z elektroenergetyką i elektromobilnością - dodał.

Z racji na ekologiczny charakter międzynarodowej konferencji, korzystając z obecności przedstawicieli władz rządowych i lokalnych, podpisano listy intencyjne w sprawie budowy zbiornika retencyjnego w Supraślu. Mowa o XVI-wiecznym Supraskim Systemie Wodnym. Głównym celem tej inicjatywy jest podniesienie bezpieczeństwa w obszarze szeroko rozumianej ochrony przeciwpowodziowej, zapobieganie skutkom suszy, retencjonowanie wód oraz wszechstronny rozwój wspólnoty samorządowej.

Pisemną deklarację współpracy przy podejmowaniu działań zmierzających do uratowania tego cennego obiektu złożyli: Marek Gróbarczyk - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, senator Mariusz Gromko, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski oraz burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

- Hasło, które chcemy popularyzować, brzmi: „W każdej gminie zbiornik retencyjny”. Liczymy, że będzie to kwestia najbliższych lat, bo wszyscy potrzebujemy wody – stwierdził minister Marek
Gróbarczyk. - Ta inwestycja z pewnością przysłuży się Supraślowi, pobudzi też jego dalszy rozwój turystyczny. Z pewnością będzie to dla Polaków duża zachęta do odwiedzin tego miejsca - dodał.

Tradycyjnie podczas Eko Forum wręczono „Eko Certyfikaty”. W tym roku otrzymali je: Centrum Kultury i rekreacji w Supraślu, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Enea Ciepło sp z o.o., Państwowe Gospodarstwo Wodnej Wody Polskie, Nadleśnictwo Supraśl, Nadleśnictwo Żednia, Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Podlaski Klub Biznesu oraz wicewojewoda Tomasz Madras.

źródło: UM w Supraślu

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}