W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Białymstoku powstanie punkt opieki nad Polakami z Białorusi

10.05.2021

- Chcemy, aby Białystok był centralnym punktem udzielania pomocy Polakom na Białorusi, którzy zdecydują się przekroczyć granicę i przyjechać do naszego kraju - poinformował w poniedziałek (10.05) na konferencji prasowej pod Pałacem Branickich w Białymstoku minister Jan Dziedziczak - pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. Wraz z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim oraz wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim podsumowali działania, których celem jest wsparcie Polaków zza wschodniej granicy.

W Białymstoku powstanie punkt opieki nad Polakami z Białorusi

- Jesteśmy świadomi tego, jaka jest sytuacja na Białorusi, jakie represje spotykają naszych rodaków w tym kraju i Polska nie jest na to obojętna. Premier Mateusz Morawiecki uruchomił ogromną rezerwę wynoszącą 50 mln zł, aby pomagać obywatelom Białorusi dotkniętym przez reżim, aby mogli się odnaleźć w naszym kraju – organizowane są dla nich miejsca na uczelniach, miejsca aktywizacji zawodowej - mówił na konferencji minister Jan Dziedziczak.

Poinfomorwał dziennikarzy o nowej formule wsparcia. W Białymstoku powstanie ośrodek, w którym wszyscy Polacy zamieszkujący na Białorusi, a przede wszystkim na ziemi grodzieńskiej, którzy zdecydują się na przeprowadzkę do Polski, będą mogli otrzymać informacje, w jaki sposób można w Polsce się zaaklimatyzować, dostać pomoc, zorientować się, jakie są możliwości i warunki pobytu w Polsce.

Polaków na Białorusi wspiera również Ministerstwo Edukacji i Nauki: finansuje wynagrodzenia nauczycieli skierowanych do pracy na Wschodzie, pomaga zdobyć im dodatkowe kwalifikacje, szkoli w zakresie nauczania języka polskiego i polskiej kultury. Częściowo finansuje także wypoczynek dzieci na Wschodzie.

- Cieszę się, że pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą dostrzegł tę naturalną rolę Białegostoku, gdzie od lat działają stowarzyszenia, które mają kontakty nie tylko z Polakami mieszkającymi na Białorusi, ale także Litwie, Łotwie, Estonii, w mniejszym stopniu na Ukrainie. Ta pomoc powinna być jak najbliżej granicy z Białorusią - mówił wiceminister Piontkowski.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zauważył, że przyczyną osłabienia współpracy województwa podlaskiego z Białorusią były konflikty, jakie tam wybuchły po wyborach prezydenckich, ale i pandemia COVID-19. W związku z malejącą w ostatnim czasie liczbą zakażeń, powróciła możliwość ubiegania się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim o Kartę Polaka.

- Od drugiej połowy 2017 roku wydaliśmy ponad 5700 Kart Polaka. W chwili, kiedy działalność naszych placówek konsularnych, dyplomatycznych na Białorusi, została w istotny sposób ograniczona, chcemy pełnić  funkcję uzupełniającą. Od połowy kwietnia podjęliśmy ponownie zawieszone zadania w zakresie wydawania Kart Polaka i zainteresowanie jest duże - poinformował wojewoda.

Minister Jan Dziedziczak, podczas wizyty w Białymstoku, spotkał się z przedstawicielami Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. Wizytował również Białoruskie Radio "Racja". Towarzyszył mu dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą KPRM Jan Badowski.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}