W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Choroszczy odsłonięto pomnik poświęcony miejscowym Żydom

02.11.2022

Obecni w Choroszczy od XV wieku, w 1942 roku musieli ją opuścić. 80 lat temu - 2 listopada - zostali wywiezieni do Białegostoku, skąd trafili do Obozu Zagłady w Treblince. Mieszkańcy Choroszczy w środę (2.11) uroczyście wspominali żydowską społeczność. Na Rynku 11 Listopada odsłonięto tablicę poświęconą ich pamięci, wieczorem odbył się sentymentalny koncert Alicji Grabowskiej. W wydarzeniu wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W Choroszczy odsłonięto pomnik poświęcony miejscowym Żydom

- Od zgromadzenia żydowskich mieszkańców Choroszczy i wywiezienia ich do getta mija 80 lat, ale wspólna historia dotyczy kilku stuleci - nasze kultury: polska i żydowska przecież wzajemnie się przenikały - mówił dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Żydowską społeczność Choroszczy przypomniał zainaugurowany w 2021 roku projekt "Pożegnanie Sztetla", w ramach którego powstały artykuły naukowe czy gra miejska. Kolejnym elementem było odsłonięcie na Rynku 11 Listopada tablicy upamiętniającej tragiczną wywózkę choroszczańskich Żydów – najpierw do getta w Białymstoku, skąd zostali przewiezieni do Obozu Zagłady w Treblince i tam bestialsko straceni.

Symbolicznie na Rynku zapłonęły światła świec, tworząc drogę pamięci.

W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Robert Wardziński, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na Białystok i woj. podlaskie – Lucy Lisowska oraz dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski. Obecny był także jeden z inicjatorów upamiętnienia Jakub Bobrowski - twórca i administrator portalu "Choroszcz miniona".

Pod koniec XIX wieku Żydzi stanowili ponad 1/3 mieszkańców Choroszczy (ponad 800 osób). Na skutek działań wojennych z lat 1914–1918 liczba Żydów spadła, a w 1921 r. wynosiła 450. W okresie międzywojennym głównym źródłem utrzymania ludności żydowskiej w Choroszczy był drobny handel i rzemiosło.

Na podst. UM Choroszcz

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}