W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Drohiczynie powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

05.05.2023

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Drohiczynie powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). To kolejne miejsce na mapie Polski, w którym uczniowie mogą swobodnie eksperymentować i poznawać ciekawostki ze świata nauki. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyli wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

W Drohiczynie powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

Kolejna SOWA w województwie podlaskim 

Centrum Nauki Kopernik podzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniami. Przekazało część swojej wystawy – kilkanaście eksponatów plus do tego część praktyczna, która ma zachęcać młodzież i dzieci do tego, aby eksperymentowały, aby nie bały się odkrywać, jak funkcjonuje świat wokół nas – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski podczas otwarcia Stefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

Wiceminister zachęcał też dorosłych do zapoznania się z eksponatami i proponowanymi doświadczeniami: – Myślę, że nam, dorosłym, też się to przyda. Mniej więcej wiemy, jak coś funkcjonuje, ale dlaczego tak to działa, to już nie zawsze jesteśmy w stanie wytłumaczyć. 

Sekretarz Stanu wyraził nadzieję, że trzecia SOWA, która powstała w województwie podlaskim po Suwałkach i Łomży, będzie miejscem nauki i zabawy, a odwiedzać ją będą szkolne i rodzinne wycieczki z południa województwa podlaskiego, ale także z Mazowsza i Lubelszczyzny.

SOWA w Drohiczynie

W całej Polsce powstają kolejne Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli małe centra nauki, w których zgodnie z innowacyjnym podejściem praktykowanym od lat w Centrum Nauki Kopernik wiedzę zdobywa się poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. W skład wystawy w Drohiczynie wchodzi 18 eksponatów interaktywnych oraz wyposażenie przestrzeni warsztatowej (Majsternia) służącej swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Wystawa dotyczy różnych dziedzin nauki, dzięki czemu zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło, ludzki organizm.

- Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury wystartował w projekcie, dzięki któremu otrzymaliśmy promesę na uruchomienie tego centrum, co właśnie ma miejsce. Mamy tu 18 różnych eksponatów, ale to nie jest muzeum, bo każdy eksponat „ożywa” gdy do niego podchodzimy - wyjaśniał Rafał Siwek, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie.

Centra nauki w regionach

Lokalne, małe centra nauki powstają w mniejszych miastach i miejscowościach (do 150 tys. mieszkańców) w całym kraju, w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. W każdej placówce można zwiedzać interaktywną wystawę oraz uczestniczyć w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.

32 małe centra nauki

W sumie SOWY powstaną w 32 miejscowościach w całej Polsce i będą promowały ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu zjawisk otaczającego nas świata. Pierwsze dwa pilotażowe centra uruchomiono w 2021 r. Drohiczyn jest pierwszym miejscem, w którym w 2023 r. otwarto Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. 

Do końca maja drohiczyńska SOWA czynna będzie w weekendy, od czerwca już codziennie. Jej utworzenie kosztowało około 1,5 mln zł, z tego 2/3 to środki z MEiN.

Na podst. MEiN

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}