W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Sokółce odsłonięto pomnik upamiętniający powstańców styczniowych

30.04.2023

To pierwsze takie miejsce w Sokółce poświęcone tym, którzy zginęli za ojczyznę 160 lat temu. Pomnik Powstańców Styczniowych Ziemi Sokólskiej uroczyście odsłonięto i poświęcono w niedzielę (30.04) przy kościele pw. św. Antoniego. Hołd poległym oddała Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski.

W Sokółce odsłonięto pomnik upamiętniający powstańców styczniowych, fot. Powiat Sokólski

Tablica z nazwiskami powstańców z Sokólszczyzny, krzyż z napisem „Chwała zwyciężonym” i datą „1863”, trójdzielny herb Rzeczypospolitej oraz inskrypcją na głazie: „W 160. rocznicę Powstania Styczniowego pamięci tych, którzy poszli walczyć z Moskalami o zmartwychwstanie Ojczyzny – wdzięczni Rodacy. Sokółka 2023 r.” - tak wygląda pomnik odsłonięty 30 kwietnia.

Monument powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych Ziemi Sokólskiej, którego członkowie wraz księdzem Jarosławem Ciuchną - proboszczem parafii św. Antoniego, zorganizowali wydarzenie.

Spróbujmy to sobie wyobrazić, że nasz kraj nie istnieje. A mimo to wciąż, po tylu latach, mieliśmy patriotów zakochanych w swojej Polsce, którzy koniecznie chcieli ją wywalczyć. W ich rodzinach musiały być pielęgnowane wartości patriotyczne na tyle, że oni za ojczyznę byli gotowi oddać swoje życie i majątki - mówiła Bogusława Szczerbińska - II wicewojewoda podlaski.

W swoim przemówieniu zauważyła też, że nie powinniśmy powstania styczniowego rozpatrywać w kategorii przegranych wojen, ponieważ po nim polski patriotyzm był na tyle umocniony, że po kolejnych 50 latach niewoli nasza kultura i język były pięknie zachowane.

Po w sumie 123 latach nie było problemu, żeby budować Polskę od zera, uczyć języka polskiego, którego nie było tak naprawdę ponad wiek - podkreśliła wicewojewoda.

Po przemówieniach odczytano odezwę Rządu Narodowego sprzed 160 lat. Potem odbył się apel pamięci, w którym przywołano nazwiska powstańców. Po odsłonięciu pomnika, kompania honorowa z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oddała salwę honorową.

Uroczystości poprzedziła msza świąta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego.

Na podst. Starostwo Powiatowe w Sokółce

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}