W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy i wykład o Armii Krajowej

08.02.2023

W środę (8.02) na Placu Tadeusza Kościuszki w Supraślu otwarto wystawę elementarną Instytutu Pamięci Narodowej o Armii Krajowej. Na 87 dużych planszach są przedstawione m.in. sylwetki dowódców czy opisy akcji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wernisaż był także okazją do wysłuchania wykładu o odznakach AK i jej strukturze, który wygłosił dyrektor białostockiego IPN Marek Jedynak. W wydarzeniu wzięli udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Bogusława Szczerbińska.

Wernisaż wystawy i wykład o Armii Krajowej

Wystawa przedstawia genezę powstania Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz ukazuje portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

- Ta wystawa zamyka cykl obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, duża część bohaterów AK nie mogła doczekać Polski niepodległej - wielu było objętych represjami, wielu zginęło - warto przypominać ich losy - mówił w Supraślu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Po wernisażu dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marek Jedynak wygłosił wykład, w którym skupił się na opowieści o odznakach Armii Krajowej, tłumacząc jednocześnie jej podział strukturalny, tj. systematyzację na podokręgi, okręgi, obszary itd. Prelekcja odbyła się w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.

Wystawa plenerowa odwiedziła wcześniej m.in. Katowice, Szczecin, Łódź i Warszawę. Na supraskim rynku można ją oglądać do 16 lutego.

Na podst. IPN

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}