W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej" - otwarcie wystawy w Sejnach

23.08.2021

16 plansz, a na nich droga do niepodległości dzisiejszego województwa podlaskiego. W dniu 102. rocznicy powstania sejneńskiego, w Sejnach wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski otworzył plenerową wystawę "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej", którą zrealizował wspólnie z Województwem Podlaskim i Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Projekt powstał w ramach rządowego programu "Niepodległa" i odwiedzi 14 miejsc w całym regionie.

"Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej" - otwarcie wystawy w Sejnach

- Naszym celem było, aby z jednej strony poprzez wystawę wzmocnić świadomość historyczną dotyczącą odzyskiwania niepodległości na progu XX wieku przez naszą ojczyznę, a z drugiej strony wykazać, jak różnorodne to były koleje losu. Chcę podkreślić, że w zasadzie we wszystkich tych wydarzeniach bardzo ważną rolę odgrywały miejscowe społeczności, w szczególności te, które działały w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas otwarcia wystawy plenerowej „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej”.

Wystawa składa się z 16 plansz, których głównym tematem jest proces odzyskiwania niepodległości w poszczególnych regionach współczesnego województwa podlaskiego. Za stronę merytoryczną tego projektu odpowiadali pracownicy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku: Krzysztof Kossakowski, Paweł Okołot i Piotr Niziołek.

- Były to dość długotrwałe kwerendy zarówno w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, jak i archiwów centralnych, muzeów regionalnych z miejscowości, które są opisane na tej ekspozycji - mówił Piotr Niziołek, kierownik Muzeum Historycznego - oddziału Muzeum Podlaskiego.

Data i miejsce otwarcia wystawy są nieprzypadkowe. 23 sierpnia 1919 r. wybuchło Powstanie Sejneńskie. Jest to jeden z nielicznych zrywów w historii Polski, który zakończył się zwycięsko. Dzięki zaangażowaniu i poświęceniu powstańców Sejny znalazły się w obrębie Rzeczpospolitej.

W uroczystości otwarcia wystawy w Sejnach wzięli udział m.in. starosta sejneński Maciej Plesiewicz, burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski, przedstawieciele białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: Urszula Gierasimiuk i dr Jarosław Schabieński, ks. Zbigniew Bzdak - proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach oraz samorządowcy i mieszkańcy.

- Forma wystawy jest jak najbardziej trafna. Uważam, że wystawy plenerowe budzą większe zainteresowanie mieszkańców i turystów. Ziemia sejneńska musiała na niepodległość czekać trochę dłużej, mimo że radość panowała już w kraju, nasi przodkowie musieli walczyć o wolność i to im ją dzisiaj zawdzięczamy. Myślę, że to świetna forma uczczenia ich pamięci - mówił starosta sejneński.

Sejny to pierwszy przystanek na trasie plenerowej wystawy. We wtorek - 31 sierpnia - zagości ona w Suwałkach. Potem odwiedzi kolejnych 12 miejscowości w całym regionie.

Patronat medialny nad wystawą objęli: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny i Gazeta Współczesna.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu Wojewody Podlaskiego „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” we współpracy z Województwem Podlaskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Projekt został sfinansowany ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017 – 2022.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}