W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta komisarza EU ds. wewnętrznych i migracji w Połowcach

24.04.2025

- Sytuacja na granicy z Białorusią to nie tylko problem Polski, ale problem europejski - mówił podczas wizyty na przejściu granicznym w Połowcach (gmina Czeremcha) komisarz UE do spraw wewnętrznych i migracji Magnus Brunner. Na zaproszenie ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka komisarz Brunner spotkał się z funkcjonariuszami Straży Granicznej, wizytował zamknięte przejście graniczne oraz pobliski odcinek granicy polsko-białoruskiej, gdzie stoi zapora i działa bariera elektroniczna. Na miejscu byli również wiceminister Maciej Duszczyk i wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Wizyta unijnego komisarza ds. wewnętrznych i migracji Magnusa Brunnera na polsko-białoruskiej granicy

- Komisarz Magnus Brunner jest w Polsce już czwarty raz. To pokazuje, że ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej oraz powstrzymanie hybrydowej wojny Łukaszenki i Putina jest priorytetem zarówno polskiego rządu, jak i przedstawicieli Wspólnoty UE. Ochrona granicy to nasza wspólna odpowiedzialność – podkreślił minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania.

Szef MSWiA po raz kolejny przypomniał, że podlaski odcinek granicy polsko-białoruskiej to miejsce, gdzie reżim Łukaszenki instrumentalnie używa niewinnych ludzi, którzy próbują przedostać się na terytorium Polski i UE, często płacąc za tę możliwość przemytnikom ludzi.

- Wzywamy z tego miejsca do zaprzestania tego typu hybrydowej agresji - podkreślił minister.

Polska wydała do tej pory 2,6 mld zł na ochronę granicy, a 11 tys. funkcjonariuszy i żołnierzy jest w stałej gotowości do jej obrony. Na części granicy obowiązuje strefa buforowa, wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące użycia broni i możliwość zawieszania wnioskowania o azyl. Polska współpracuje w kwestii ochrony granic z Finlandią, Estonią, Łotwą i Litwą, gdzie problemy są bardzo podobne.

Komisja Europejska kilka miesięcy temu określiła sytuację na polsko-białoruskiej granicy "instrumentalizacją migracji" i jej "weaponizacją", czyli używaniem migrantów jako broni, i przeznaczyła 50 mln euro na wzmocnienie polskiej granicy z Białorusią i Rosją.

Komisarz Magnus Brunner podkreślał, że sytuacja na granicy z Białorusią to nie tylko problem Polski, ale problem europejski. Dziękował polskiej Straży Granicznej za jej służbę w ochronie granicy Polski, jednocześnie granicy zewnętrznej UE.

- Polska w ostatnich miesiącach prezydencji w Radzie Unii Europejskiej pokazała, jak na wiele sposobów można wzmacniać bezpieczeństwo Unii Europejskiej, co tylko potwierdza, że hasło prezydencji "Bezpieczeństwo, Europo!" jest niezwykle aktualne i dobrze wybrane w tych niebezpiecznych czasach - mówił komisarz Brunner.

Zdjęcia (5)