W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru

07.10.2020

W środę (7.10) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski odwiedził powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru. Po przygotowywanych wystawach oprowadził go dyrektor placówki - prof. Wojciech Śleszyński. Oficjalne otwarcie planowane jest na jesień przyszłego roku.

Wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru

Każdego dnia, w Muzeum Pamięci Sybiru, na powstającej wystawie stałej pojawiają się nowe elementy. Budowane są poszczególne sale, montowane kioski multimedialne i gabloty. Całość jest dopracowywana w najdrobniejszych szczegółach, by jak najszerzej pokazać zwiedzającym tematykę dotyczącą zarówno zsyłek XIX-wiecznych, czasów pierwszej wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego aż po cztery wielkie deportacje i zsyłki powojenne.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, dzięki uprzejmości dyrektora prof. Wojciecha Śleszyńskiego, mógł zobaczyć m.in. zabytkowy wagon, którym wywożono ludzi na Sybir - eksponat, od którego zwiedzający będą rozpoczynali wędrówkę po Muzeum. Na tym samym piętrze ustawiono drewniane stelle, które będą umożliwiały zapoznanie się z sylwetkami Sybiraków i wysłuchanie ich historii, przeżyć i wspomnień. W nagraniach wykorzystano autentyczne relacje mówione przez osoby, które doświadczyły Syberii lub Kazachstanu.

Klimat tych miejsc będzie oddawała "biała" część wystawy na pierwszym piętrze, na której z jednej strony będzie można się dowiedzieć o XIX-wiecznych polskich badaczach tych terenów, z drugiej strony - poznać ciężkie życie w łagrze ludzi w wywiezionych w latach 40. XX wieku.

Tworzone w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru to nie tylko polska, ale również europejska instytucja inicjująca i prowadząca badania naukowe oraz działania edukacyjne, dotyczące szeroko rozumianej tematyki syberyjskiej.

Muzeum ma nie tylko zachować, ale również przekazać przyszłym pokoleniom pamięć o doświadczeniach Sybiru jako symbolu carskich i stalinowskich represji oraz przybliżyć dzieje społeczności na dawnych ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej.

Na podst. Muzeum Pamięci Sybiru

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}