W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Magdaleny Gawin

06.05.2021

6 i 7 maja województwo podlaskie odwiedza wiceminister KDNiS, generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin. Pierwszego dnia wizyty wiceminister wręczyła odznaczenia "Za opiekę nad zabytkami" i zwiedziła Tykocin - najnowszy podlaski Pomnik Historii. W piątek (7.05) pozna zabytki Wigier, m.in. pokamedulski klasztor na Wigrach. W części wydarzeń bierze również udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wizyta wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Magdaleny Gawin

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prof. Małgorzaty Dajnowicz, przyznał złote odznaki pięciu osobom, które w szczególny sposób i z należytą starannością opiekują się podlaskimi zabytkami. Wiceminister prof. Magdalena Gawin wręczyła je w czwartek (5.05) w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku, a w uroczystości wziął również udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Odznaki MKDNiS "Za opiekę nad zabytkami" otrzymali:

  • ks. Andrzej Sadowski - proboszcz parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Knyszynie. Aktywnie zajmuje się opieką nad parafialnymi zabytkami – kościołem i lamusem plebańskim. Od 2008 roku regularnie kierował do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wnioski o wydanie pozwoleń na prace konserwatorskie przy zabytkach ruchomych i nieruchomych. Spośród przeprowadzonych prac na szczególną uwagę zasługuje remont lamusa plebańskiego z 1818 roku – laureata konkursu „Zabytek Zadbany”.
  • ks. prot. Sławomir Jakimiuk - proboszcz parafii pw. św. Ap. Jana Teologa w Mostowlanach. Jest inicjatorem wielu ważnych prac remontowych oraz działań związanych z opieką nad zabytkami. Do najważniejszych należą:  remont cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu, remont kaplicy św. Barbary w Baciutach, remont cerkwi św. Jana Teologa w Mostowlanach, remont cerkwi cmentarnej św. Kosmy i Damiana w Mostowlanach. 
  • ks. Adam Wtulich - proboszcz parafii pw. Ofiarowania NMP w Różanymstoku. Dzięki staraniom i zaangażowaniu ks. Wtulicha przeprowadzono wiele niezbędnych prac konserwatorskich, m,in.: konserwację elementów płaskorzeźbionych, murowanych, tynkowanych, polichromowanych i złoconych ołtarza bocznego Matki Bożej Różanostockiej i ołtarza bocznego Serca Pana Jezusa; konserwację ołtarzy bocznych (św. Jana Bosko, św. Antoniego, św. Teresy); konserwację ołtarza bocznego z obrazem Biczowanie oraz ołtarza bocznego pw. św. Józefa; konserwację ołtarza bocznego pw. św. Kazimierza oraz ambony.
  • Bolesław Gadawski - od 01.11.2007 r. do 31.12.2019 r. kierownik łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Popularyzował wiedzę o zabytkach ziemi łomżyńskiej m.in. podczas spotkań z młodzieżą szkolną. Publikował artykuły poświęcone zabytkowym dworom z terenu dawnego województwa łomżyńskiego, współpracował ze społecznymi opiekunami zabytków i wspierał ich działania. Wspomagał również miejscowych regionalistów z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, ratujących zabytkowe nagrobki.
  • Jerzy Tołłoczko - od 01.01.1991 r. do 28.12.2020 r. starszy inspektor ochrony zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku. Z służbami konserwatorskimi związany przez ponad 40 lat. Jako wieloletni pracownik WUOZ w Białymstoku wykazał się dużym zaangażowaniem w ochronę i opiekę nad zabytkami na terenie województwa podlaskiego. Jest specjalistą w zakresie ochrony zabytków techniki. Był wieloletnim członkiem w zespole Konkursu Na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.

Tego samego dnia wiceminister prof. Magdalena Gawin razem z wojewodą podlaskim i podlaskim wojewódzkim konserwatorem zabytków prof. Dajnowicz odwiedzili Tykocin. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie uznania za pomnik historii "Tykocin - historyczny zespół miasta" pod koniec kwietnia. Obszar pomnika historii obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń miasta, położonego równoleżnikowo wzdłuż brzegu rzeki Narwi i jest ograniczony od północy - rzeką Narew, od południa - ulicą Zagumienną, Choroszczańską, terenem dawnego klasztoru bernardynów, ulicą Kaczorowską i Holendry, od wschodu - cmentarzem rzymskokatolickim, od zachodu - cmentarzem żydowskim. 

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}