W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na cerkiewnej uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej

10.08.2023

To jedno z najważniejszych świąt celebrowanych w supraskim monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Na uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej, obchodzone co roku 10 sierpnia, pielgrzymują wierni z różnych części województwa podlaskiego, ale również kraju. W czwartkowej Świętej Liturgii wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podlaski na cerkiewnej uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej

Obchody Święta ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej i modlitwy w monasterze trwały całą noc ze środy na czwartek (9/10.08). Część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach. Główna Święta Liturgia oraz procesja z ikoną odbyły się tradycyjnie 10 sierpnia. W tym roku uczestniczył w nich metropolita warszawski i całej Polski Sawa.

Na mapie duchowej województwa podlaskiego klasztor jest bardzo ważnym miejscem. Chrześcijaństwo w naszym regionie oddycha bowiem dwoma płucami – prawosławiem i katolicyzmem. To niezwykle cenne, że mamy takie miejsca, które słyną z ikon, wielu łask, gdzie ludzie pielgrzymują i modlą się – powiedział dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Jak przypomniał wojewoda podlaski, klasztor męski Zwiastowania NMP w Supraślu odzyskuje swój dawny blask również dzięki środkom płynącym z programów rządowych. – To miejsce pięknieje coraz bardziej nie tylko duchowo, ale jest też odbudowywane i przywracane do pierwotnych kształtów. Również dzięki wsparciu polskiego rządu. Ponad 3 mln zł trafi do supraskiego monasteru w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. To ważne, by te szczególne miejsce oddziaływało na polską kulturę w wymiarze duchowym oraz sztuki sakralnej – dodał wojewoda podlaski.

W liturgii, odprawionej przy ołtarzu polowym, asystowali hierarchowie, w tym arcybiskup Jakub - ordynariusz diecezji białostockiej oraz biskup supraski Andrzej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej jest, obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa, najważniejszym wydarzeniem w supraskim klasztorze.

Pierwsza czczona w klasztorze ikona w Supraślu pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, które błogosławi prawą ręką, w lewej zaś trzyma księgę i bardzo szybko zasłynęła łaskami. Żarliwie się przy niej modlono i pozostawiano wspaniałe wota dziękczynne.

W 1915 roku, gdy mnisi i większość prawosławnej społeczności, uciekając przed wojskami niemieckimi, udali się do Rosji na tzw. bieżeństwo, zabrali ze sobą także ikonę. Do Supraśla już nie powróciła. Jej losy pozostają nieznane. W cerkwi św. Jana Teologa znajduje się kopia, wykonana w XIX wieku. Przed nią wierni modlą się i proszą o łaskę.

II nabór w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków do naszego regionu trafi w tym roku ponad 150 mln zł na prace przy ponad 230 zabytkach. Pieniądze będą wydane na prace remontoe i konserwatorskie głównie kościołów i cerkwi, w tym Pomnika Historii przy monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu.

26 lipca bieżącego roku rozpoczął się II nabór w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Środki kierowane są bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Celem dofinansowania jest przede wszystkim poprawa stanu polskich zabytków. Jednostki samorządu terytorialnego mają czas na złożenie wniosku do 16 sierpnia.

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków będą przeznaczone na:

  • prace konserwatorskie,

  • restauratorskie,

  • roboty budowlane.

Dofinansowanie z Programu udzielane jest na wniosek składany do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o dofinansowanie składane są w formie elektronicznej przez aplikację BGK zamieszczoną na stronie internetowej www.bgk.pl.

Instrukcja składania wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład – https://www.youtube.com/watch?v=HZBdKgYzVlE.

 

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}