W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na III Kongresie Pamięci Narodowej

06.11.2019

Kongres był okazją do spotkania podlaskich środowisk samorządowych, które dbają o kształt historycznej pamięci, a jednocześnie nadają realny wymiar obecnemu i przyszłemu rozwojowi naszej Ojczyzny. W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej tematy poruszane na środowym Kongresie dotyczyły tego wydarzenia.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na III Kongresie Pamięci Narodowej

vOrganizatorem III Kongresu Pamięci Narodowej był oddział IPN w Białymstoku i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Ukradzione dzieciństwo”. Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej.

Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.

Podzielona jest na siedem części, które obrazują dzieci w różnych rolach życiowych:

I Dzieci – życie przedwojennych dzieci, w tym mniejszości;

II Obrońcy;

III Oszukani?;

IV Ofiary;

V Obserwatorzy;

VI Okaleczeni;

VII Emigranci.

Zdjęcia (6)