W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda podlaski na inscenizacji bitwy pod Zbrzeźnicą

09.07.2023

W niedzielę rekonstruktorzy przypomnieli o zapomnianej bitwie z okresu Powstania Styczniowego, która miała miejsce w powiecie zambrowskim. Pod Zbrzeźnicą oddział powstańców 7 lipca 1863 roku zaatakował kolumnę wojsk carskich. W inscenizacji historycznej potyczki wzięli udział wiceminister edukacji nauki Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i podlascy parlamentarzyści.

Wojewoda podlaski na inscenizacji bitwy pod Zbrzeźnicą

Inscenizacja bitwy pod Zbrzeźnicą została zrealizowana w ramach projektu „Śladami bitwy pod Zbrzeźnicą”, który dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Rekonstrukcja Bitwy pod Zbrzeźnicą

Wydarzenie rozpoczęło się od polowej mszy świętej. Rekonstrukcja odbywała się przy krzyżu i figurze św. Barbary w Zbrzeźnicy. Przeprowadzili ją członkowie prywatnego muzeum „Wioska tematyczna – Przysiółek szlachecki Pacowa Chata w Krypnie”.

Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać wydarzenia, które miały miejsce 7 lipca 1863 roku. W międzyczasie zostały ogłoszone wyniki konkursu na „Legendę o bitwie pod Zbrzeźnicą”.

Bitwa pod Zbrzeźnicą

Podczas Bitwy pod Zbrzeźnicą oddział powstańczy zaatakował kolumnę wojsk carskich. Oddziałem powstańców dowodził Józef Konstanty Ramotowski „Wawer”. Polscy żołnierze przemieszczali się z okolic Łomży, aby wysadzić most kolejowy na Bugu w Małkini. 7 lipca 1863 r. urządzili zasadzkę na przechodząca kolumnę wojsk carskich w gęstym lesie koło wsi Zbrzeźnica. Niestety zasadzka się nie udała. W potyczce zginęło około 40 powstańców.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}