W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda podlaski uczcił 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej

13.09.2020

W Sokółce upamiętniono w niedzielę (13.09) setną rocznicę bitwy niemeńskiej uważanej za drugą - po bitwie warszawskiej - kluczową fazę wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci ofiar tych wydarzeń, odbył się też apel pamięci.

100. rocznica Bitwy Niemeńskiej

Obchody rozpoczęły się mszą święta w intencji Ojczyzny i tych, którzy oddali swe życie za jej wolność i w obronie jej niepodległości, a także za teraźniejszość i przyszłość narodu.

- Gromadzimy się tu w sanktuarium sokólskim, aby budować naszą pamięć duchową i historyczną, ale też aby budować naszą jedność polską i narodową, poszukując prawdy historycznej i wzajemnie sobie przebaczając - mówił w homilii metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda SAC.

Główna część uroczystości, zorganizowanej z inicjatywy społecznego komitetu, odbyła się na placu przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, duchowieństwo, poczty sztandarowe.

Odsłonięta została również pamiątkowa tablica z napisem: „W setną rocznicę bitwy niemeńskiej, bohaterom poległym za niepodległość ojczyzny i w obronie jej granic - wdzięczni sokólczanie”. Tablicę ufundował Instytut Pamięci Narodowej. Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce otrzymała sztandar noszący imię Bohaterów Bitwy Niemeńskiej.

W ramach obchodów towarzyszących składano też kwiaty w miejscach pamięci narodowej, w tym na grobach żołnierzy poległych w bitwie niemeńskiej, odbyła się sztafeta niepodległości i projekcja filmu „Legiony”.

Bitwa, zwana też operacją niemeńską, bo miała charakter ciągu starć zbrojnych, była częścią polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom. Rozpoczęła się 20 września 1920 roku. Jej decydujące starcia miały miejsce od Brześcia nad Bugiem na południu, po Ziemię Sejneńską na północy. Jak oceniają historycy, ostatecznie przypieczętowała ona polskie zwycięstwo w wojnie z Rosją, a Sowieci musieli zrezygnować z ówczesnych planów ekspansji komunizmu na Zachód.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}