W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXVII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

02.03.2023

Tegoroczny budżet, dołączenie do Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów, subwencja oświatowa dla samorządów, rządowe wsparcie inwestycji czy zmiany dotyczące pobytu uchodźców z Ukrainy to tylko niektóre tematy czwartkowego (2.03) zgromadzenia Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. W pierwszym dniu obrad wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

XXVII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

- Chciałbym na wstępie podziękować Państwu za współpracę przy realizacji wielu rządowych programów, za to, że wychodzicie z inicjatywą i chętnie sięgacie po rządowe środki, a dzięki temu możemy poprawiać jakość życia mieszkańców naszego regionu - zwrócił się do uczestników zgromadzenia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. 

- Otrzymaliśmy ponad 200 wniosków o dofinansowanie do remontów dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. 33 samorządy zgłosiły chęć stworzenia miejsc opieki nad dziećmi dla lat trzech w programie Maluch+, trwa ocena wniosków - poinformował wojewoda.

Zmiana zasad

Wojewoda Bohdan Paszkowski poinformował członków Związku Gmin Wiejskich o zmianach zasad udzielania pomocy w ramach tzw. zakwaterowania zbiorowego uchodźców z Ukrainy. Nowelizacja ustawy zakłada regulacje wprowadzające partycypację obywateli Ukrainy w kosztach wyżywienia i zakwaterowania oraz określa maksymalny okres świadczenia pomocy.

Od 28.01.2023 r. obywatel Ukrainy w terminie 30 dni od dnia przybycia do Polski składa do gminy wniosek o nadanie numeru PESEL. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało uznaniem dalszego pobytu na terytorium RP za legalny.

Od 1 marca 2023 r. wojewoda, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty publiczne mogą zapewnić pomoc nie dłużej niż przez 120 dni od dnia pierwszego wjazdu obywatela Ukrainy na terytorium RP.

Po upływie 120 dni wojewoda oraz podmioty mogą zapewnić pomoc w przypadku, gdy obywatel Ukrainy pokryje z góry 50% kosztów tej pomocy (maksymalnie 40 zł za osobę dziennie) - chodzi o miejsca zbiorowego zakwaterowania.

Od 1 maja 2023 roku okres zostanie wydłużony do 180 dni, partycypacja w kosztach wzrośnie do 75% (maksymalnie 60 zł za osobę dziennie).

Opracowano również katalog osób, których nie będą obowiązywać te zasady. To:

  • osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
  • kobiety, które ukończyły 60. rok życia,
  • mężczyźni, którzy ukończyli 65. rok życia,
  • kobiety w ciąży lub osoby wychowujące dziecko do 12 m. życia,
  • osoby samotnie sprawujące na terytorium RP opiekę nad trojgiem i więcej dzieci,
  • osoby małoletnie,
  • osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej uniemożliwiającej im partycypację w kosztach,
  • opiekunowie osób z niepełnosprawnościami
  • oraz tymczasowi opiekunowie osób małoletnich.

Szanse rozwoju

Podczas zgromadzenia w Księżynie zarząd ZGWWP uzyskał jednogłośnie absolutorium. Uczestnicy zdecydowali również o przystąpieniu do Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów, co - jak mówił przewodniczący, wójt Turośni Kościelnej Grzegorz Jakuć - może umożliwić dotarcie z postulatami podlaskich samorządowców.

Podczas obrad europoseł Krzysztof Jurgiel przedstawił szanse dla rozwoju rolnictwa w latach 2023-2027, które może przynieść polityka Unii Europejskiej, polskiego rządu i samorządów. Z kolei ppłk. Dariusz Szorc - szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku opowiedział o korzyściach współpracy jego jednostki z samorządami.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}